– Jesteśmy najbliższymi partnerami gospodarczymi, wspólnie stawiamy czoła najważniejszym wyzwaniom na kontynencie, to na nas spoczywa odpowiedzialność za przyszłość UE – przypomniała premier Ewa Kopacz w czasie poniedziałkowych konsultacji. Kanclerz Angela Merkel podkreśliła rolę Władysława Bartoszewskiego w dziele pojednania polsko-niemieckiego. Bez jego wkładu w pojednanie polsko-niemieckie trudno sobie wyobrazić poniedziałkowe wydarzenie w Warszawie. Pani premier odczytała przygotowane przez Bartoszewskiego przemówienie, w którym radził pamiętać, że współpraca polsko-niemiecka nie jest dana raz na zawsze i trzeba ją stale na nowo definiować i wypełniać nową treścią.
Faktem jest, że relacje Polski i Niemiec nie były nigdy tak dobre, jak obecnie. Panuje daleko idąca zbieżność opinii w sprawie bezpieczeństwa, wydarzeń na Ukrainie i stosunku do Rosji. Nie oznacza to, że nie ma już różnicy zdań w innych dziedzinach. Ewa Kopacz nie pozostawiła co do tego żadnych wątpliwości .
Warszawa nie jest zadowolona z negatywnego wpływu na europejski sektor transportowy stawek płacy minimalnej wprowadzonych w Niemczech na początku roku na poziomie 8,5 euro za godzinę. Polsce nie udało się do tej pory przekonać Berlina , aby przepisy te nie obowiązywały kierowców zagranicznych firm transportowych przejeżdżających przez Niemcy. Nie rozwiązano tej sprawy także w czasie poniedziałkowych konsultacji.
Zadecyduje Bruksela, badając zgodność niemieckich regulacji z prawem europejskim.
Wiele do zrobienia jest w sprawach dotyczących praw Polaków w Niemczech, którzy powinni być w wielu sprawach traktowani tak samo jak mniejszość niemiecka w Polsce. Zajmuje się tym od czterech lat okrągły stół złożony z polityków i ekspertów obu stron. Kanclerz Merkel potwierdziła w poniedziałek wolę rozszerzania sieci placówek nauki języka polskiego za Odrą. To w ramach przygotowań do zapowiedzianych na przyszły rok obchodów 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.