Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.09.2015 21:08 Publikacja: 01.09.2015 21:08
Wtorek na dworcu Keleti w Budapeszcie
Foto: AFP, Attila Kisbenedek
– Jeśli nie dojdziemy do porozumienia w sprawie sprawiedliwego podziału uchodźców, trzeba będzie sobie postawić pytanie o Schengen – powiedziała Angela Merkel. Niemiecka kanclerz, której kraj jest głównym celem dla uchodźców z Syrii, wywiera presję na pozostałe kraje UE, żeby one także przyjmowały imigrantów.
Bruksela, w porozumieniu z Berlinem, przygotowuje nowe propozycje zajęcia się kryzysem imigracyjnym. Jeszcze w maju proponowała rozdzielenie 40 tys. uchodźców z obozów we Włoszech i Grecji, tak żeby Polska musiała przyjąć ponad 2 tys. osób. Wiadomo, że liczba będzie większa oraz że będą to uchodźcy nie tylko już obecni we Włoszech i Grecji, ale także na Węgrzech i w Austrii. Szczegóły mają być przedstawione w przyszłym tygodniu oraz na nadzwyczajnym spotkaniu szefów MSW 14 września w Brukseli. Grupa krajów, w tym Polska, sprzeciwia się obowiązkowym kwotom. Trudniej będzie jednak odrzucić nowy system w sytuacji, gdy Europę szturmują dziesiątki tysięcy imigrantów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Niedługo po wstrzymaniu przez USA dostaw niektórych rodzajów uzbrojenia dla Ukrainy, Donald Trump ogłosił, że wy...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Polska nigdy nie cieszyła się w oczach przeciętnego Czecha zbyt dużym prestiżem – mówi Maciej Ruczaj z Prague Ce...
Prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z Donaldem Trumpem poruszył temat zmiany ambasadora Ukrainy w Waszyngton...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Gośćmi szóstego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli Kacper Kita z portalu Nowy Ład...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas