Reklama
Rozwiń

Warunkowe zalecenia KE dla Macedonii

Komisja Europejska może uzależnić tegoroczną rekomendację dla otwarcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią, od przełamania impasu w obecnym kryzysie politycznym w Skopje.

Publikacja: 01.11.2015 07:35

Warunkowe zalecenia KE dla Macedonii

Foto: 123RF

W połowie lipca unijny komisarz Hanh wynegocjował wstępne ramy ogólnego porozumienia między rządem a opozycją. - Mamy porozumienie podpisane przez cztery główne partie polityczne i będziemy mieli przyspieszone wybory - mówił wówczas w Skopje. Uzgodniono, że premier Nikola Gruewski i jego rząd ustąpią na 100 dni przed wyborami parlamentarnymi.

Następnie udało się jeszcze w ramach konsensusu rządu i opozycji powołać specjalną prokurator ds. wyjaśnienia wszystkich afer, które wstrząsnęły sceną polityczną kraju. Jednak utworzenie jej biura napotkało już poważne problemy. Komisarz Johannes Hahn powiedział, że jest rozczarowany, iż zatwierdzono zaledwie połowę zespołu specjalnej prokurator Katicy Janevy. Dodatkowo w związku z problemami w powołaniu wspomnianego zespołu opozycja zawiesiła swój udział w wynegocjowanym porozumieniu.

Lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew jest bowiem oskarżony o próbę zamachu stanu we współpracy z zagranicznym wywiadem. Tymczasem Zaew także opublikował nagrania z podsłuchów, na których słychać, jak członkowie rządu i służb specjalnych ustalają wyniki przyszłych rozpraw oraz nominacje sędziowskie. Według Zorana Zaewa, premier Gruewski i szef kontrwywiadu mieli również nielegalnie podsłuchiwać ponad 20 tys. osób nie tylko ze świata polityki, ale także dziennikarzy, osoby duchowne oraz przedstawicieli mniejszości etnicznych.

Po tym jak unijny mediator Peter Vanhoutte ostrzegł władzę w Skopje przed możliwością izolacji Macedonii podobnej do tej stosowanej wobec Białorusi, premier Nikola Gruewski oskarżył go o branie łapówek. Vanhoutte mówił pod koniec października , że wynegocjowane przy udziale UE porozumienie między stronami macedońskiego konfliktu jest martwe, a bez przełamania impasu w rozmowach, nie odbędą się zaplanowane na kwiecień przedterminowe wybory. Co więcej, USA i UE będą mogły nałożyć sankcje - zamrozić politykom zagraniczne konta bankowe, jak i utworzyć czarną listę osób, na potrzebę np. odmowy wjazdu.

Z kolei Nikola Gruewski oskarżył mediatora o stronniczość, kwestionując jego zawodowe doświadczenie, a nawet posądził go o branie łapówek.

Impas w rozmowach oraz mało dyplomatyczna postawa rządu w Skopje, mogą skłonić KE do ostatecznej perswazji w postaci groźby zawieszenia postępowania akcesyjnego.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1225
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1224
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1224
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1223
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1221