04:44
18.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 572
00:20
18.09.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:16
18.09.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dziewięć ataków na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo. Ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w trzy rosyjskie systemy przeciwlotnicze, dziewięć systemów artyleryjskich oraz jeden skład amunicji - czytamy w komunikacie.

00:07
18.09.2023

Walki na Ukrainie

W komunikacie dotyczącym działań na froncie ukraińskie dowództwo oświadczyło, że w ciągu ostatniej doby doszło do 25 starć bojowych. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przeprowadzali naloty m.in. na cele w obwodach sumskim, czernihowskim, charkowskim, zaporoskim, ługańskim i donieckim.

Ukraińcy podali, że na kierunku bachmuckim (obwód doniecki) ukraińscy żołnierze skutecznie powstrzymali pięć rosyjskich natarć oraz że działania ofensywne Rosjan na kierunku Awdijiwki zakończyły się niepowodzeniem.

23:52
17.09.2023

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 15 ataków rakietowych i 44 uderzenia z powietrza, a także 35 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna.

23:33
17.09.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 34 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne obwodu. Odnotowano 179 eksplozji. W wyniku jednego z ostrzałów jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - przekazano.

23:19
17.09.2023

Zełenski dziękuje żołnierzom za odbicie miejscowości w obwodzie donieckim

W wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował żołnierzom biorącym udział w wojnie z Rosją. "Wszystkim, którzy są teraz na pierwszej linii frontu. Każdej brygadzie" - powiedział.

Zełenski szczególnie wyróżnił żołnierzy, którzy "krok po kroku" wyzwalają Ukrainę w rejonie Bachmutu. Wspomniał o żołnierzach 80. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej, 5. Samodzielnej Brygady Szturmowej i Połączonej Brygady Szturmowej Policji Narodowej Ukrainy, czyli oddziałów, które - jak informował dowódca ukraińskich Wojsk Lądowych gen. Ołeksandr Syrski - zdobyły kontrolę nad miejscowością Kliszczijiwka w obwodzie donieckim. "Dobra robota!" - powiedział prezydent Ukrainy.

22:58
17.09.2023

Ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegają przed rosyjskimi atakami

Dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych podało, że rosyjskie drony typu Shahed (tzw. amunicja krążąca) przemieszczają się w kierunku Odessy. Według tego źródła, drony wykryto też nad obwodem kirowohradzkim, gdzie pracuje obrona powietrzna.

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegły mieszkańców obwodów donieckiego i charkowskiego przed atakami rakietowymi.

22:34
17.09.2023

Od początku wojny zginęło 504 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 504 dzieci, a 1123 zostało rannych.

22:03
17.09.2023

Rosja twierdzi, że zestrzeliła ukraińskie drony nad Krymem

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że za pomocą systemów obrony powietrznej ok. godz. 21:30 czasu moskiewskiego zestrzelono ukraiński bezzałogowy statek powietrzny. Godzinę wcześniej resort informował, że rosyjskie siły zestrzeliły dwa ukraińskie drony w tym samym rejonie, czyli nad południowo-zachodnią częścią Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 r.

Zainstalowany przez Rosję gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew przekazał, że fragmenty trzeciego zestrzelonego drona spadły na teren gospodarstwa rolnego i że nie odnotowano żadnych zniszczeń.

Strona rosyjska podała także, że ukraiński dron został zestrzelony w obwodzie biełgorodzkim. "Według wstępnych danych nie ma ofiar ani zniszczeń" - informował gubernator Wiaczesław Gładkow.

21:38
17.09.2023

Doniesienia o sukcesie ukraińskiej armii w obwodzie donieckim

Strona ukraińska podaje, że żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy odbili z rąk Rosjan kolejną miejscowość w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim.

Czytaj więcej

Ukraińskie wojsko wyzwoliło miejscowość w pobliżu Bachmutu
21:03
17.09.2023

W Irpieniu odbudowano liceum

Mer miasta Irpień (rejon buczański, obwód kijowski) Ołeksandr Markuszyn poinformował, że w poniedziałek ponad 1500 uczniów wróci do wyremontowanego liceum nr 3. W 2022 r. na początku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę budynek szkoły został poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału. Na remont budynku środki (4,8 mln euro) przez przeznaczył UNICEF.

20:38
17.09.2023

Zełenski spotka się z senatorami USA

W czwartek 21 września przywódcy większości (Chuck Schumer) i mniejszości (Mitch McConnell) w Senacie USA będą gospodarzami spotkania wszystkich amerykańskich senatorów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - donosi CNN, powołując się na źródło w Kongresie.

20:01
17.09.2023

Pierwsze statki po zboże dotarły do Ukrainy nową trasą

Władze ukraińskiego portu Czarnomorsk poinformowały, że przybyły dwa statki towarowe po 20 000 ton pszenicy przeznaczonej na rynki światowe.

Czytaj więcej

Nowa trasa dla ukraińskiego zboża. Pierwsze statki dotarły do Czarnomorska
19:35
17.09.2023

Doniesienia o ataku w rejonie nikopolskim

Rosyjskie siły zbrojne za pomocą dronów kamikadze oraz artylerii zaatakowały centrum gminy Marganiec (obwód dniepropietrowski) - podał szef lokalnych władz obwodowych Serhij Łysak zaznaczając, że nie było ofiar śmiertelnych wśród mieszkańców.

19:07
17.09.2023

Ukraińcy twierdzą, że odbili wieś Kliszczijiwka

"Kierunek bachmucki. Kliszczijiwka została oczyszczona z Rosjan i wyzwolona przez siły 80. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej, 5. Samodzielnej Brygady Szturmowej i Połączonej Brygady Szturmowej Policji Narodowej Ukrainy" - podał w mediach społecznościowych dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.

Kliszczijiwka to miejscowość w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, położona na południowy zachód od Bachmutu.

18:41
17.09.2023

Doniesienia o ofiarach ostrzału w obwodzie sumskim

Prokuratura obwodowa w Sumach podała, że w wyniku rosyjskiego ostrzału przygranicznej hromady (gminy) Wełyka Pysariwka zginął 47-letni mężczyzna, a 40-letnia kobieta została ranna.

18:10
17.09.2023

Atak na zakład remontowy ukraińskiego wojska

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjskie siły przeprowadziły atak rakietowy na zakłady w Charkowie, w których naprawiane były pojazdy opancerzone ukraińskiego wojska. Rosjanie nie poinformowali, kiedy doszło do uderzenia ani nie podali żadnych szczegółów.

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow przekazał w mediach społecznościowych, że w nocy cztery pociski systemu rakietowego S-300 uderzyły w "budynek cywilnego przedsiębiorstwa" oraz że doszło do pożaru.

17:41
17.09.2023

Doniesienia o śmierci mężczyzny w obwodzie chersońskim

Szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że ok. godz. 14:50 wojska rosyjskie uderzyły na miejscowość Tomyna Bałka (rejon biłozerski). W wyniku ostrzału na własnym podwórku zginął 69-letni mężczyzna - dodał urzędnik.

17:16
17.09.2023

Spotkanie prezydentów Dudy i Zełenskiego

W rozmowie z dziennikarzami przebywający w USA prezydent Andrzej Duda powiedział, że zaplanowana jest jego rozmowa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Nowym Jorku. Ma być to spotkanie w formacie bilateralnym.

Jak informowała Kancelaria Prezydenta, w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda m.in. weźmie udział w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

17:05
17.09.2023

Doniesienia o ostrzale w obwodzie kurskim

Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt podał, że w graniczącym z Ukrainą rejonie głuszkowskim obwodu ostrzelane z terenu Ukrainy zostały dwie wsie. Odnotowano sześć "przylotów", jeden z pocisków doprowadził do zakłóceń w dostawach prądu oraz pożaru trawy - przekazał gubernator.

Wcześniej w niedzielę Starowojt napisał w mediach społecznościowych, że w wyniku ostrzału wsi w rejonie korieniewskim, który graniczy z ukraińskim obwodem sumskim, trzy osoby zostały ranne. Według jego relacji, dwóch mieszkańców zostało lekko rannych, zaś jedna osoba z poważnymi obrażeniami została przez lotnicze pogotowie ratunkowe przetransportowana do szpitala.

16:38
17.09.2023

Ukraiński rolnik zginął w eksplozji miny

W rejonie berysławskim (obwód chersoński) podczas prac polowych traktor najechał na rosyjską minę - podały lokalne władze. Według tego źródła, kierujący pojazdem 45-latek odniósł bardzo poważne obrażenia i zmarł w drodze do szpitala. Ranny w eksplozji został także 26-letni mężczyzna, który obecnie jest hospitalizowany.

Szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin zaapelował do mieszkańców regionu, by nie rozpoczynali prac, dopóki ich pola nie zostaną sprawdzone przez saperów.

16:08
17.09.2023

Kanada wspomoże zakup broni dla Ukrainy

Kanada przekaże 33 mln dolarów kanadyjskich (106 mln zł) na zarządzany przez Wielką Brytanię fundusz na zakup sprzętu obrony powietrznej dla Ukrainy - poinformował minister obrony Kanady Bill Blair. W cytowanym przez agencję Reutera oświadczeniu polityk zaznaczył, że kwota stanowi część pomocy wojskowej dla Kijowa ogłoszonej przez premiera Justina Trudeau w czerwcu.

15:45
17.09.2023

Bratczuk: Rosjanie przenoszą okręty z dala od Krymu

Cytowany przez Ukrinform rzecznik Ukraińskiej Ochotniczej Armii "Południe" Serhij Bratczuk ocenił, że po niedawnym udanym uderzeniu ukraińskim na stocznię w Sewastopolu dla Rosjan sytuacja na Morzu Czarnym robi się coraz trudniejsza, a rosyjska marynarka wojenna reaguje na sytuację rozpraszając swoje siły. Według źródeł ukraińskich, trzy rosyjskie okręty desantowe zostały przemieszczone z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Bratczuk ocenił, że Rosjanie obawiają się kolejnego ataku, jak w Sewastopolu.

15:18
17.09.2023

Alarm powietrzny na północny Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa ogłosiła na terenie obwodu sumskiego alarm powietrzny. Mieszkańcy mają bezzwłocznie udać się do schronów.

14:52
17.09.2023

Senatorowie USA: Niewysłanie ATACMS na Ukrainę tylko przedłuży wojnę

Senatorowie Tom Cotton, Roger Wicker, Susan Collins i Lindsey Graham wysłali list do prezydenta USA Joe Bidena, wzywając go do przekazania Ukrainie taktycznych systemów rakietowych MGM-140 (ATACMS).

"Dodatkowa zwłoka tylko podważy interesy bezpieczeństwa narodowego USA i przedłuży ten konflikt" - przekazano prezydentowi.

"Dostarczenie ATACMS umożliwiłoby Ukrainie uderzenie w kluczowe rosyjskie obiekty logistyczne i komunikacyjne, a także w miejsca odpalania pocisków manewrujących i dronów na okupowanej przez Rosję Ukrainie" - uważają senatorowie.

14:28
17.09.2023

Kadyrow reaguje na doniesienia o złym stanie zdrowia. Opublikował nagranie

Na kanale Kadyrowa w Telegramie pojawiły się dwa nagrania wideo. Na pierwszym z nich czeczeńskiego przywódcę w płaszczu przeciwdeszczowym spacerującego w niezidentyfikowanym miejscu. Uśmiechał się, ale jego twarz wyglądała na opuchniętą.

Na drugim nagraniu mówi po czeczeńsku, a następnie po rosyjsku i zachęca do uprawiania sportu.

13:48
17.09.2023

Rosja koncentruje ponad 50 tys. żołnierzy w rejonie Bachmutu

Rosja skoncentrowała 52 000 żołnierzy w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim - powiedział Illia Jewłasz, rzecznik prasowy Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych.

Rosja skoncentrowała również około 274 czołgów, ponad 1000 opancerzonych wozów bojowych, 150 systemów artyleryjskich i ponad 120 wieloprowadnicowych systemów rakietowych (MLRS).

13:09
17.09.2023

Wojna obniżyła ceny rosyjskich nawozów i amerykański biznes z tego korzysta 

Import rosyjskich nawozów do Stanów Zjednoczonych osiągnął w tym roku rekordowy poziom.  Amerykanie kupili nawozy za 944 mln dolarów.

Czytaj więcej

Tak Stany Zjednoczone wspomagają budżet Kremla. Rekordowy import z Rosji
12:54
17.09.2023

Ukraińcy pokazują zniszczenie systemów rakietowych Buk-M3

12:41
17.09.2023

Proces szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 nabrał tempa

- Jest wiele pytań o to, gdzie, w jakim kraju, ilu pilotów i ile samolotów otrzymamy. Niestety, nie możemy teraz odpowiedzieć na te pytania tak szczegółowo - powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

- Mogę tylko zapewnić, że proces ten posunął się bardzo poważnie do przodu. Nie jest jeszcze wdrożony, ale nabrał tempa. Piloci uczą się i przechodzą szkolenia - dodał.

12:11
17.09.2023

Rosjanie przeprowadzili atak na placówkę medyczną w obwodzie chersońskim 

W nocy Rosjanie zaatakowali wioskę Mykilske w obwodzie chersońskim. Lokalne władze poinformowały, że uderzono w placówkę medyczną.

W wyniku ataku jeden z budynków szpitala został uszkodzony. Nie było ofiar.

11:51
17.09.2023

Stoltenberg: Należy przygotować się na długą wojnę

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że pokój może zapanować natychmiast, jeżeli Putin rozkaże swojej armii złożyć broń.

Czytaj więcej

Szef NATO: Przygotujcie się na długą wojnę na Ukrainie
11:08
17.09.2023

Ukraińcy zbliżają się do Tokmaku. Rosjanie wzmacniają obronę

Ukraińska armia zaczęła wzmacniać pozycje obronne wokół Tokmaku - informuje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Rosjanie nie opuszczą Tokmaku. Przygotowują się do obrony miasta
10:23
17.09.2023

Dlaczego rosyjskie rakiety zmieniały kurs podczas nocnego ataku

Podczas nocnego ataku pakiety rakiety leciały skomplikowaną trasą i nieustannie manewrowały. Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe” ukraińskiej armii, wyjaśniła, że Rosjanie próbowali w ten sposób osłabić system obrony powietrznej i go ominąć.

- To nie pierwszy raz, kiedy wróg stosuje tę metodę ataku, próbując znaleźć opcje manewru - powiedziała.

09:54
17.09.2023

Kim Dzong Un opuścił Rosję

Państwowe rosyjskie media informują, że przywódca Korei Północnej wrócił do kraju po kilkudniowej wizycie.

09:29
17.09.2023

 Stoltenberg wzywa Niemcy do zwiększenia wydatków na obronność

Sekretarz generalny NATO uważa, że obecny rozkład ciężaru wydatków wojskowych w NATO jest niesprawiedliwy.

Jens Stoltenberg wzywa Niemcy do zwiększenia wydatków na obronność do poziomu dwóch procent PKB określonego w traktacie NATO - donosi "Süddeutsche Zeitung".

- Wzywam wszystkich sojuszników, ale jako duża gospodarka, Niemcy mają większy wpływ niż inni - powiedział Stoltenberg.

- Stany Zjednoczone wydają cztery procent swojego produktu krajowego brutto na obronność, a w Europie jesteśmy bliżej jednego procenta. To niesprawiedliwy podział - mówił.

09:04
17.09.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 272 320 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja straciła 272 320 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę.

W ciągu ostatniej doby obrońcy kraju mieli wyeliminować 530 rosyjskich żołnierzy.

08:17
17.09.2023

W nocy Ukraińcy zestrzelili 12 z 16 celów powietrznych

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że Rosjanie wystrzelili 6 dronów Shahed-136/131 oraz 10 rakiet powietrze-powietrze Ch-101/Ch-555/Ch-55.

Głównym kierunkiem ataku było południe regionu Odessy.

Armii udało się strącić wszystkie drony. 

07:46
17.09.2023

Nalot na Odessę. Eksplozja w mieście

Ukraińskie media informują o silnej eksplozji w Odessie. 

"Mieszkańcy regionu Odessy, nadal istnieje zagrożenie rakietowe. Prosimy o pozostanie w schronach!" - zaapelował Ołeh Kiper, szef Odeskiej Regionalnej Administracji Wojskowej.

07:37
17.09.2023

Rosjanie informują o strąceniu dronów

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że pięć dronów zostało przechwyconych w nocy.

Cztery drony miały być zlikwidowane nad Krymem, a jeden nad regionem moskiewskim.

07:23
17.09.2023

Rosjanie po inwazji na Ukrainę opuścili pozycje w pobliżu Norwegii i Finlandii

- Rosja wie, że NATO nie stanowi dla niej zagrożenia. Inaczej Putin nie pilnowałby granicy z Finlandią i Norwegią - przekonują dowódcy sojuszu.

Czytaj więcej

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Rosjanie opuścili pozycje w pobliżu granicy z Norwegią
06:38
17.09.2023

Rosjanie ostrzelali 9 miejscowości w obwodzie sumskim

W sobotę rosyjska armia wystrzeliła na osiedla ponad 200 różnych pocisków, w tym artylerii i moździerzy.

W wyniku ataku nie odnotowano ofiar.

06:37
17.09.2023

Forbes Ukraina: Rosja wydała 167 miliardów dolarów na wojnę

Rosja wydała 167 miliardów dolarów na przeprowadzenie inwazji, a Ukraina do 24 sierpnia zniszczyła rosyjski sprzęt o wartości około 34 miliardów dolarów - podał Forbes, opierając się na danych opublikowanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Kwota ta nie obejmuje rosyjskich wydatków na obronę, które nie są związane z wojną, ani strat gospodarczych Rosji w wyniku sankcji międzynarodowych.    

06:35
17.09.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 570