Świadek objęty ochroną i oznaczony symbolem 01 powiedział, że widział oskarżonego, jak brał udział w zabiciu trzech serbskich więźniów w okolicach Srebrenicy w 1992 roku.

Obrona Oricia w wydanym oświadczeniu starała się wykazać małą wiarygodność świadka. Adwokat Lejla Covic poinformowała, iż 01 został skazany za składanie fałszywych zeznań, nadużywanie świadczeń socjalnych, oszustwa i inne przestępstwa.

Proces Oricia rozpoczął się 26 stycznia 2016 roku i budzi w Bośni wiele emocji. Zgodnie z aktem oskarżenia, ofiarami Oricia mieli być jeńcy wojenni zamordowani w miejscowościach Zalazje, Lolici i Kunjerac. Datę rozpoczęcia procesu wyznaczono już w połowie grudnia. Tydzień wcześniej bowiem Międzynarodowy Trybunał w Hadze odrzucił wniosek adwokatów Nasera Oricia o wstrzymanie postępowania przed sądem w Sarajewie. Dodatkowo Orić będzie sądzony w sprawie o przywłaszczenie mienia.

Pod koniec listopada Lejla Covic oświadczyła, że w sprawie Oricia uruchomiony został mechanizm ONZ dla Międzynarodowego Trybunału w Hadze. Polega on na wstrzymaniu postępowania w sądzie krajowym w sytuacji, gdy zarzuty o zbrodnie wojenne zostały oddalone na forum międzynarodowym.

Zdaniem obrońców, Orić został już uniewinniony w 2008 roku od zarzutów popełnienia zbrodni wojennych. Jednak trybunał nie podzielił tej opinii.