04:32
02.11.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 252
23:57
01.11.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:50
01.11.2022

Kliczko: W razie awarii w Kijowie tysiąc punktów grzewczych

Władze Kijowa przygotowują się na brak dostaw energii w zimie. - Rozważamy różne scenariusze rozwoju wydarzeń. Najgorszy scenariusz to taki, że w ogóle nie będzie dostaw prądu, wody i ciepła - powiedział mer Witalij Kliczko. - Przygotowujemy ponad tysiąc punktów grzewczych w naszym mieście. Zakupiono generatory elektryczne, utworzono rezerwy wody i wszystkiego, co niezbędne, aby te punkty grzewcze mogły przyjmować ludzi - dodał.

Mer Kijowa zaznaczył, że punkty grzewcze byłyby rozmieszczane w szczególności na terenie szkół i przedszkoli. W miejscach tych można byłoby się ogrzać, wypić ciepły napój czy naładować baterię w telefonie.

23:30
01.11.2022

Sześć gmin w obwodzie sumskim ostrzelanych

Szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki podał, że we wtorek wojska rosyjskie ostrzelały teren sześciu hromad (gmin) w regionie. W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna.

23:07
01.11.2022

Zełenski: Zrobimy wszystko, aby zapewnić ludziom prąd i ciepło

W wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do ostatnich ataków wojsk rosyjskich na obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie. Powiedział, że szkody powstałe w wyniku ostrzału są sukcesywnie naprawiane, a "niezbędne sygnały poparcia" przekazała też podczas wizyty w Kijowie unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. - Zrobimy wszystko, aby tej zimy zapewnić ludziom prąd i ciepło, ale musimy zrozumieć, że Rosja zrobi wszystko, aby zniszczyć normalne życie - oświadczył Zełenski.

22:43
01.11.2022

Rosjanie stracili śmigłowiec w obwodzie donieckim

Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że w obwodzie donieckim za pomocą rakiet przeciwlotniczych w obwodzie donieckim zestrzelono rosyjski śmigłowiec Mi-8 oraz bezzałogowy statek powietrzny.

22:25
01.11.2022

Kreml: Mamy dowody, że uszkodzenie Nord Stream to sabotaż Wielkiej Brytanii

- Nasze służby wywiadu mają dowody sugerujące, że atak we wrześniu na gazociągi Nord Stream 1 i 2 był kierowany i koordynowany przez brytyjskich specjalistów wojskowych - oświadczył prasie rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Pieskow: Mamy dowody na to, że Wielka Brytania odpowiada za atak na Nord Stream
21:57
01.11.2022

Szef władz Awdijiwki wzywa do ewakuacji

Szef administracji wojskowej miasta Awdijiwka (obwód doniecki) Witalij Barabasz powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że mimo ciągłego ostrzału w mieście pozostaje ok. 2 tys. cywilów. - Przed nami zima. Jeszcze raz chciałbym podkreślić (konieczność - red.) ewakuacji - oświadczył.

21:40
01.11.2022

Ukraiński sztab: Rosyjska administracja okupacyjna została przeniesiona

"Okupanci kontynuują przymusowe przesiedlanie ludności cywilnej na czasowo okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła, Rosjanie uciekają się do zastraszania cywilów, rozpowszechniając informacje o możliwym zaminowaniu tamy elektrowni wodnej Kachowka. "Rosyjska administracja okupacyjna Chersonia została przeniesiona do miasta Skadowsk" - czytamy.

21:21
01.11.2022

Stefanczuk liczy, że Rosja zostanie wykluczona z G20

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy (ukraińskiego parlamentu) Rusłan Stefanczuk wyraził nadzieję, że Federacja Rosyjska zostanie wykluczona z G20. Stefanczuk dodał, że Rosja, którą nazwał państwem terrorystycznym, nie ma prawa wstępować do żadnej organizacji międzynarodowej.

G20 to grupa 19 państw oraz kraje Unii Europejskiej, reprezentowane przez ministrów finansów.

20:59
01.11.2022

Czeski minister: Zimą liczba uchodźców w UE może wzrosnąć do 5 mln

Szef MSW Czech, Vít Rakušan, powiedział, że Ukraińcy, którzy uzyskali status ochrony czasowej w jednym z państw UE i wrócili już na Ukrainę mają prawo wrócić na teren Unii Europejskiej, gdy warunki nie pozwalają im zimą pozostać na Ukrainie. Zdaniem czeskiego polityka, liczba uchodźców w UE może zimą wzrosnąć do 5 mln.

20:38
01.11.2022

"Szczególnie ohydne". Price o atakach na obiekty infrastruktury

- Rosyjskie ataki na ukraińskie systemy dostaw wody i energii mają na celu zwiększenie ludzkiego cierpienia i są szczególnie ohydne - powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

W poniedziałek Rosja wystrzeliła salwę pocisków w kierunku ukraińskich miast, co prezydent Rosji Władimir Putin nazwał odwetem za atak na rosyjską Flotę Czarnomorską w Sewastopolu. Władze Ukrainy oświadczyły, że ukraińskie siły zestrzeliły większość pocisków, ale niektóre z rakiet uderzyły w elektrownie, powodując przerwy w dostawach energii elektrycznej i wody.

20:21
01.11.2022

Premier Islandii: Kraje nordyckie niezachwiane w poparciu dla Ukrainy

Szefowa islandzkiego rządu, Katrín Jakobsdóttir, powiedziała, że poparcie krajów nordyckich dla Kijowa pozostaje "mocne i niezachwiane". Na posiedzeniu Rady Nordyckiej w Helsinkach premier Islandii oceniła, że inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała okrpne konsekwencje dla ukraińskij ludności, a także dla gospodardki energetycznej i bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

Radę Nordycką tworzą Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja, Wyspy Owcze, Grenlandia oraz Wyspy Alandzkie. - Jesteśmy zjednoczeni w naszej odpowiedzi wobec Rosji, która prowadzi brutalną wojnę z Ukrainą – powiedziała premier Finlandii Sanna Marin.

19:53
01.11.2022

Doniesienia o eksplozjach w obwodzie charkowskim

Informację o wybuchach w obwodzie charkowskim podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na doniesienia z mediów społecznościowych.

19:38
01.11.2022

Szef władz obwodu kijowskiego: Całkowicie oszczędzajcie prąd

Trzymajmy energetyczny front. Wytrwajmy - tymi słowami szef kijowskiej administracji obwodowej Ołeksij Kułeba wezwał mieszkańców regionu do "całkowitego" oszczędzania prądu.

19:13
01.11.2022

Szef MSZ Ukrainy zarzuca Rosji ludobójstwo

Dmytro Kułeba odniósł się do ostatnich ataków wojsk rosyjskich na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej.

Czytaj więcej

Rosjanie atakują obiekty infrastruktury. Kułeba: To część ludobójstwa narodu ukraińskiego
18:54
01.11.2022

Johnson: Putin byłby szalony, gdyby użył taktycznej broni jądrowej

W rozmowie ze Sky News były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że nie sądzi, iż prezydent Rosji Władimir Putin użyje taktycznej broni jądrowej w wojnie z Ukrainą. Zdaniem Johnsona, Putin byłby szalony, gdyby zdecydował się na taki krok.

18:39
01.11.2022

Ukraińscy nauczyciele otrzymali 30 000 laptopów

Ministerstwo ds. cyfryzacji Ukrainy podało, że ukraińscy nauczyciele otrzymali od Google i UNESCO 30 tys. laptopów w ramach inicjatywy "Laptop dla każdego nauczyciela".

18:10
01.11.2022

Ukraiński sztab: Rosjanie tracą ponad 400 żołnierzy dziennie

Według ukraińskiego dowództwa, straty wojsk rosyjskich w październiku przekraczały 400 żołnierzy na dobę.

Czytaj więcej

Ukraińskie dowództwo: Rosjanie stracili w październiku prawie 13 tysięcy żołnierzy
17:45
01.11.2022

SBU: Rosjanie użyli bomb fosforowych

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) twierdzi, że w Bachmucie (obwód doniecki) wojska rosyjskie użyły bomb fosforowych, zakazanych przez Konwencję Genewską. Podlegająca prezydentowi ukraińska służba specjalna powołała się przy tym na przechwyconą rozmowę telefoniczną jednego z rosyjskich żołnierzy z żoną.

17:22
01.11.2022

Macron do Zełenskiego: Francja pomoże Ukrainie przetrwać zimę

Prezydent Emmanuel Macron powiedział w rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że Francja pomoże Ukrainie przetrwać zimę - wynika z komunikatu opublikowanego przez Pałac Elizejski. Według tego źródła, Macron zadeklarował, że Francja wzmocni ukraińskie zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej, a także naprawy ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Wcześniej Zełenski informował, że odbył "niezwykle ważną i owocną" rozmowę z Macronem.

16:58
01.11.2022

Komisarz ds. energii zapewnia Zełenskiego o pomocy ze strony UE

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Oświadczyła, że rosyjskie ataki dotknęły ponad 30 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy, a kraj ten będzie potrzebował odpowiedniego sprzętu i narzędzi do przeprowadzenia napraw. "Zapewniłam prezydenta Zełenskiego, że zwracamy się do partnerów, aby pomóc z niezbędnym odpowiednim wsparciem" - oświadczyła Simson.

16:39
01.11.2022

Szojgu i Akar rozmawiali o umowie zbożowej

Ministrowie obrony Rosji i Turcji, Siergiej Szojgu i Hulusi Akar, omówili zawieszenie przez Rosję realizacji porozumień dotyczących eksportu produktów rolnych z ukraińskich portów w ramach tzw. umowy zbożowej - podała strona rosyjska. W komunikacie podano, że rozmowa odbyła się z inicjatywy strony tureckiej. Ostartnia rozmowa ministrów obrony Rosji i Turcji na ten temat miała miejsce dzień wcześniej.

16:18
01.11.2022

Przedstawicielka Departamentu Stanu USA z wizytą w Kijowie

Do Kijowa przybyła asystentka sekretarza stanu do spraw europejskich i euroazjatyckich Karen Donfried - poinformowała ambasador USA na Ukrainie Bridget A. Brink. Współpracowniczka Antony'ego Blinkena ma dowiedzieć się, w jaki sposób Stany Zjednoczone mogą wspierać Ukrainę, która odbudowuje się mimo ciągłych bombardowań.

15:53
01.11.2022

Szmyhal: Rosja będzie wciąż atakować ukraińską infrastrukturę

Premier Ukrainy Denys Szmyhal ocenił, że Rosja będzie kontynuować próby zniszczenia ukraińskiego systemu energetycznego oraz zaopatrzenia w wodę i ciepło. Powiedział, że poniedziałkowe ataki były częścią większej, wcześniej zaplanowanej strategii Rosji, której celem jest zniszczenie ukraińskiego systemu energetycznego. - Musimy zrozumieć, że ataki na naszą infrastrukturę energetyczną będą kontynuowane - podkreślił szef ukraińskiego rządu.

15:27
01.11.2022

Ukraiński wywiad: Iran planuje wysłać Rosji 200 dronów

Na początku listopada z Iranu do Rosji wysłana ma zostać dostawa ponad 200 dronów bojowych typu Shahed-136, Mohajer-6 i Arash-2 - twierdzi Główny Zarząd Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy, czyli ukraiński wywiad wojskowy.

15:04
01.11.2022

Premier Miszustin: Próby Zachodu izolowania Rosji nie powiodły się

- Próby izolowania Rosji nie powiodły się. Wręcz przeciwnie, tylko przyspieszyły procesy reformowania całego systemu stosunków międzynarodowych. Teraz znacząco rośnie rola państw i regionów, których interesy wcześniej po prostu ignorowano - przekonywał we wtorek Miszustin w swoim wystąpieniu wideo na konferencji „Współpraca gospodarcza: rodacy i regiony Rosji. W odpowiedzi na wyzwania czasu”.

14:43
01.11.2022

Prezydent Rosji za „rozwiązywaniem problemów na międzynarodowej podstawie prawnej”. Nie na Ukrainie

Z takim apelem Władimir Putin zwrócił się do uczestników szczytu Ligi Państw Arabskich. Chodziło mu o Bliski Wchód i Afrykę Północną.

Czytaj więcej

Putin wzywa do „poszanowania suwerenności państw”. Na Bliskim Wschodzie
14:29
01.11.2022

ONZ: Trzy statki z żywnością płyną z Ukrainy korytarzem na Morzu Czarnym

Trzy statki przewożące żywność wyruszyły we wtorek z Ukrainy w drogę korytarzem humanitarnym na Morzu Czarnym - poinformowała Ismini Palla, przedstawicielka ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym. W sobotę Rosja zawiesiła udział w umowie zbożowej, twierdząc, że „nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa statkom” poruszającym się korytarzem. Według Rosji to konsekwencja rzekomego ataku ukraińskich sił na okręty wojenne w Sewastopolu.

14:10
01.11.2022

Rosyjscy zwycięzcy Eurowizji Junior nie przyjadą do Erywania

Europejska Unia Nadawców nie zaprosiła rosyjskich zwycięzców Eurowizji Junior na tegoroczny konkurs, który odbędzie się 11 grudnia w Erywaniu - skarżą się rosyjskie media. W 2006 roku Eurowizję dla dzieci wygrały Siostry Tołmaczowe, a 11 lat później Polina Bogusiewicz.

Organizatorzy konkursu informowali, że do Armenii zaprosili zwycięzców poprzednich Eurowizji Junior, ale nie sprecyzowali, w jakim charakterze. Rosja i tak nie weźmie udziału w konkursie, ponieważ Pierwyj kanał i Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa wycofały się z EBU po tym, jak kraj został zawieszony w „dorosłej” Eurowizji. Powodem zawieszenia była rosyjska inwazja na Ukrainę.

13:42
01.11.2022

Były rosyjski mistrz świata w szachach i tajemniczy wypadek

Stan Anatolija Karpowa jest podobno ciężki, ale stabilny. Były mistrz świata jest deputowanym do Dumy od 2011 roku. Wsparł aneksję Krymu. Rada Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) po napaści Rosjan na Ukrainę pozbawiła go tytułu „ambasadora”.

Czytaj więcej

Anatolij Karpow w śpiączce. Miał tajemniczy wypadek
13:18
01.11.2022

Erdogan planuje w najbliższych dniach rozmowy z Putinem i Zełenskim

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w najbliższym czasie będzie rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Rosji - Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem - poinformował szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu. Tematem rozmowy ma być przede wszystkim umowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, z której Rosja w ostatnich dniach się wycofała.

12:49
01.11.2022

Prezydent Ukrainy rozmawiał z Macronem. „Dziękuję ci, mój przyjacielu”

We wtorkowe popołudnie Wołodymyr Zełenski poinformował też o rozmowie, przeprowadzonej ze swoim francuskim odpowiednikiem. Konwersację z Emmanuelem Macronem nazwał „niezwykle ważną i owocną”. „Konkretne decyzje dotyczące wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy. Konkretne inicjatywy odbudowy zniszczonej infrastruktury energetycznej. Dziękuję, przyjacielu, za twoje niezachwiane wsparcie” - napisał na Twitterze.

12:46
01.11.2022

Zełenski rozmawiał z premierem Kambodży

Prezydent Ukrainy poinformował, że rozmawiał telefonicznie z premierem Kambodży Hun Senem. „Podziękowałem Kambodży, która przewodniczy Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) za wspieranie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, za wsparcie w ONZ. Zapewniamy, że pozostaniemy gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego dla krajów ASEAN” - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

12:32
01.11.2022

Szojgu: 87 tys. zmobilizowanych trafiło na front

W strefę działań wojennych nie będą natomiast wysyłani żołnierze poborowi - zapewniał rosyjski minister obrony w czasie wtorkowej telekonferencji.

Czytaj więcej

Szojgu przekonywał, że „ataki na cywilną infrastrukturę Ukrainy redukują jej potencjał militarny”
12:06
01.11.2022

Przywrócono działanie metra w Charkowie

Ruch na linii Chołodnohirśko-Zawodśka został przywrócony - poinformowało Metro Charkowskie. Pociągi będą kursować co 20 minut. W opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie zaznaczono, że z powodu niestabilnych dostaw prądu, po rosyjskich atakach na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie, występować mogą przejściowe utrudnienia.

11:38
01.11.2022

Premier: Rosja będzie kontynuować dialog na temat eksportu ukraińskiego zboża

- Federacja Rosyjska została zmuszona do zawieszenia udziału w umowie dotyczącej eksportu zboża z ukraińskich portów, ale będzie kontynuować dialog z ONZ i Turcją na temat porozumień podpisanych w Stambule – powiedział premier Rosji Michaił Miszustin, po raz kolejny oskarżając Ukrainę o dokonanie „ataku terrorystycznego” na okręty w Sewastopolu. Stwierdził przy tym, że po tym zdarzeniu Rosja „nie może zagwarantować bezpieczeństwa korytarza zbożowego”.

11:09
01.11.2022

Leonid Słucki: Powolna wojna przeciwko językowi rosyjskiemu

Odpowiedzialnością za zmniejszanie się liczby osób, używających języka rosyjskiego, deputowany Leonid Słucki obarczył Zachód, stwierdzając przy okazji, że „na Rosję nałożono ponad 10 tys. sankcji”.

Czytaj więcej

Rosyjski deputowany ubolewa: Rosyjski język znika szybciej niż jakikolwiek inny
10:42
01.11.2022

Odblokowanie Facebooka w Rosji? „W żadnym wypadku, niszczy naszą młodzież”

Komisja Rady Federacji ds. Edukacji i Nauki jest przeciwny odblokowaniu w Rosji Facebooka i Instagrama. - Rosja musi stworzyć własne alternatywne platformy i promować własne interesy - powiedziała w rozmowie z RIA Nowosti przewodnicząca komisji Lilia Gumerowa. Wcześniej gazeta „Wiedomosti” donosiła, że ​​Rada Blogerów przy Radzie Federacji rzekomo wysłała listy do Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa , prosząc ich o rozpatrzenie blokowania zachodnich portali społecznościowych.

Gumerowa stwierdziła, że zachodnie sieci społecznościowe „niszczy naszą młodzież, nasze dzieci”. - W żadnym wypadku nie powinniśmy robić takiego kroku - oceniła.

10:15
01.11.2022

Podolak kpi z Rosjan. „Zło zawsze budzi się w Halloween”

„Dlaczego Rosja przeprowadziła w poniedziałek zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę ukraińską? To proste. Zło zawsze budzi się w Halloween” - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego.

09:46
01.11.2022

Mieszkańcy Lisiczańska i Kreminnej narzekają na brak jedzenia

Mieszkańcy okupowanych przez Rosję terenów obwodu ługańskiego skarżą się na brak produktów spożywczych - przekazała ukraińska administracja regionu. „Mieszkańcy Kreminnej są praktycznie pozostawieni samym sobie. Czasami w kranach pojawia się woda, nie ma prądu i gazu. Półki sklepowe są puste - prawie nie ma produktów, a ceny tych, które pozostały, rosną niemal z każdym dniem” – czytamy we wpisie na Facebooku.

09:17
01.11.2022

Bułgaria kontynuuje program zakwaterowania uchodźców ukraińskich

Iwan Demerdżiew, minister spraw wewnętrznych Bułgarii, poinformował, że rząd zezwolił na kontynuację programu zakwaterowania ukraińskich uchodźców. Według ministra zamiast hoteli uchodźcy z Ukrainy będą zakwaterowani w obiektach państwowych.

08:55
01.11.2022

Zaktualizowane dane Ukraińców. Rosjanie stracili w poniedziałek 650 żołnierzy

Sztab Generalny ukraińskiego wojska podał nowe, zaktualizowane statystyki dotyczące rosyjskich strat.

08:26
01.11.2022

Wołodin: Wznowienie umowy zbożowej jest niemożliwe

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin ocenił, że wznowienie porozumienia zbożowego „jest niemożliwe, dopóki korytarz bezpieczeństwa jest wykorzystywany do ataków terrorystycznych”. We spisie na Telegramie przekonywał, że „wykorzystanie korytarza bezpieczeństwa do ataków terrorystycznych na statki Floty Czarnomorskiej jest niedopuszczalne”, jednocześnie nie przedstawił jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie swojej tezy.

Według Wołodina „Rosja zapewniła stronie ukraińskiej możliwość eksportu zboża, które miało trafić do najbardziej potrzebujących państw Afryki i Azji, a tylko 3-4 proc. trafiło do tych krajów, podczas gdy większość trafiła do bogatych krajów Unii Europejskiej”. Rosyjskie kłamstwa dementował wcześniej rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, który podkreślił, że wbrew rosyjskiej dezinformacji i manipulacjom 66 proc. żywności z Ukrainy trafia do krajów rozwijających się, zaś prawie 20 proc. do najuboższych państw świata.

07:57
01.11.2022

Marganiec i Nikopol ponownie ostrzelane z „Gradów”

Rosjanie znów ostrzeliwali we wtorek dwie społeczności obwodu dniepropietrowskiego - Nikopol i Marganiec - z wyrzutni „Grad” i ciężkiej artylerii - poinformował szef dniepropietrowskiej administracji Wałentyn Rezniczenko. „W Nikopol trafiło 40 rosyjskich pocisków. W mieście zostało uszkodzonych 14 bloków i budynków prywatnych, przedszkole, apteka, salon fryzjerski, sklepy i placówki bankowe” – czytamy we wpisie na Telegramie. Z kolei w Marganiecu ostrzał uszkodził linię energetyczną i odciął dopływ prądu do stacji pomp. Według Rezniczenko ponad 40 tys. rodzin zostało bez wody, a ponad 10 tys. bez prądu.

07:30
01.11.2022

Ukraiński dziennikarz: Poniedziałkowe ataki? Tydzień jak co tydzień

Ilja Ponomarenko, dziennikarz „Kyiv Independent”, że rosyjskie ataki rakietowe na cywilną infrastrukturę Ukrainy to już powtarzający się schemat, a mieszkańcy Ukrainy są na to „całkowicie przygotowani”.

07:04
01.11.2022

„Rada Blogerów” prosi Putina o odblokowanie Facebooka i Instagrama

Działająca przy Radzie Federacji Rada Blogerów wysłała listy do Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa, prosząc ich o rozpatrzenie zakończenia blokady portali społecznościowych Instagram i Facebook, uznawanych w Rosji za ekstremistyczne - donosi dziennik „Wiedomosti”. Rada Blogerów, licząca 90 osób, w tym osoby posiadające ponad 2 miliony obserwujących internautów oraz artyści, zwraca uwagę, że rosyjskie odpowiedniki Instagrama i Facebooka nawet po sześciu miesiącach blokady zachodnich portali nie zyskały podobnej popularności. Autorzy zwrócili też uwagę, że blokując media społecznościowe „Rosja straciła skuteczny kanał kształtowania pozytywnego wizerunku kraju”

06:38
01.11.2022

Rosja chce produkować drony we Władywostoku

Kraj Nadmorski, którego siedzibą jest Władywostok, będzie produkował drony na potrzeby prowadzonej przez Rosję wojny na Ukrainie - zapowiedział szef regionu. Gubernator Oleg Kożemjako w filmie, opublikowanym na Telegramie, zapewniał, że studenci lokalnych uczelni już produkują takie urządzenia, a do końca listopada zbudują 100 sztuk. - Jest to współpraca między przedsiębiorstwami, niektórymi z naszych fabryk, które m.in. produkują silniki, materiały kompozytowe. Znajdziemy również komponenty elektroniczne wśród rosyjskich przedsiębiorstw - przekonywał.

06:10
31.10.2022

Zełenski: Wróg nie ma takich pocisków, które uderzyłyby w ukraińskie pragnienie życia

- Rosyjscy terroryści nie mają takich pocisków, które mogłyby uderzyć w ukraińskie pragnienie życia, cywilizowanego życia i dbania o siebie nawzajem. A jeśli ktoś tam na Kremlu posłuchał ich szalonych propagandystów i uznał, że ciemność na Ukrainie pomoże wywrzeć presję na Ukraińców, to niech się nie zdziwią poniesione przez nich straty, gdy zobaczy, jak Ukraińcy prowadzą „negocjacje” po ciemku - powiedział w poniedziałek, w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.

Po tym, jak w poniedziałek obrońcy zestrzelili 45 z 55 pocisków Ch-101, Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że „teraz na każde dziesięć trafień terroryści muszą przeznaczyć co najmniej cztery dodatkowe pociski”. - Rosja ma jeszcze gorszy wynik w odniesieniu do dronów, w tym dostarczanych przez jej irańskich partnerów. I świat to widzi. Widzi, że dawna „druga armia świata” nie jest już nawet 22. pod względem skuteczności. I zrobimy wszystko, aby znalazła się w drugiej setce. I tak będzie - zapowiedział.

06:01
31.10.2022

Wczoraj Rosjanie wystrzelili łącznie 78 rakiet na obiekty cywilne Ukrainy

Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, przekazał w poniedziałek wieczorem, że tego dnia najeźdźcy wystrzelili 55 pocisków manewrujących Ch-101, jeden kierowany pocisk rakietowy Ch-59, 22 pociski S-300 (Rosjanie nadal używają systemów rakiet ziemia-powietrze do ostrzeliwania celów naziemnych) i pięć dronów w obiekty cywilne na Ukrainie. „Nie wiem jak, ale trzymamy się, przegrupowujemy, budujemy rezerwy, wzmacniamy obronę i stopniowo wyzwalamy naszą ojczyznę. Zwycięstwo jest dla nas bardzo trudne. Ale na pewno przyjdzie”- napisał na Telegramie.

05:45
31.10.2022

Zapis poniedziałkowej relacji

Relację z 250. dnia wojny można znaleźć poniżej:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 250