Czytaj więcej

Elżbieta II nie żyje. Wielka Brytania i świat oddają hołd królowej

Dotychczasowy książę Walii, Karol, syn królowej Elżbiety II, został królem Wielkiej Brytanii automatycznie po śmierci swojej matki, która zmarła w czwartek. Następca Elżbiety II zdecydował się przyjąć królewskie imię Karola III.

Zgodnie z tradycją, Karol musiał zostać formalnie ogłoszony królem. Uroczystość proklamacji rozpoczęto o godz. 11:00 czasu polskiego. Odbyła się ona w Pałacu św. Jakuba w Londynie. Na uroczystość przybyli najważniejsi politycy, m.in. premier Liz Truss oraz byli szefowie brytyjskiego rządu, m.in. Boris Johnson, Theresa May, Tony Blair i David Cameron.

Czytaj więcej

Jak powstało słynne zdjęcie Elżbiety II? "Zużyłam chyba trzy rolki filmu"

Po raz pierwszy w historii uroczystość była transmitowana w telewizji. W pierwszej części ceremonii uczestniczyli dygnitarze, ale nie król. Obecny był natomiast nowy książę Walii, William. Uroczystość rozpoczęła się od ogłoszenia, że jej wysokość królowa Elżbieta II zmarła. Następnie proklamowano Karola III nowym królem. Po ogłoszeniu proklamacji zebrani zakrzyknęli "Boże, chroń króla!". W kolejnej części uroczystości podpisy pod proklamacją złożyli m.in. książę Walii William oraz królowa małżonka Kamila.

W drugiej części ceremonii Karol po raz pierwszy jako król wziął udział w zgromadzeniu Tajnej Rady Wielkiej Brytanii. Monarcha wygłosił przysięgę. Mówił, że śmierć jego matki była niepowetowaną stratą dla całego narodu. Dodał, że zdaje sobie sprawę z powagi ciążących na nim obowiązków. Zadeklarował, że poświęci życie wykonywaniu swych nowych obowiązków. Karol III podpisał dokument potwierdzający złożenie przez niego przysięgi, jako świadkowie podpisali się książę William i królowa małżonka Kamila.

Czytaj więcej

Po śmierci królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii ruszy wymiana skrzynek pocztowych

Następnie, o godz. 12:00, proklamacja została odczytana publicznie z balkonu Pałacu św. Jakuba. Po ogłoszeniu Karola III nowym królem odegrano hymn Wielkiej Brytanii. W Szkocji, Irlandii Północnej i Walii proklamacja zostanie odczytana w niedzielę 11 września.

Dla uhonorowania nowego króla, w okresie od odczytania proklamacji w Pałacu św. Jakuba do jednej godziny po odczytaniu ogłoszeń w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii flagi zostały podniesione na pełną wysokość masztów, a następnie - w związku z żałobą po śmierci królowej Elżbiety II - zostaną ponownie opuszczone do połowy.

Czytaj więcej

Królowa Elżbieta II nie żyje. Boris Johnson: Opłakujemy Elżbietę Wielką

Zmarła 8 września królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Wstąpiła na tron w lutym 1952 r. po śmierci swojego ojca, Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. W bieżącym roku w Zjednoczonym Królestwie obchodzono jubileusz 70-lecia panowania Elżbiety II. Następcą brytyjskiego tronu został syn Elżbiety II, Karol, który przyjął królewskie imię Karol III.

Ostatni raz królowa pojawiła się publicznie na dwa dni przed śmiercią, gdy w zamku Balmoral spotkała się z odchodzącym premierem Borisem Johnsonem, a następnie z nową szefową brytyjskiego rządu Liz Truss. Audiencje te w szkockim Balmoral była bezprecedensowe - do tej pory tego typu spotkania królowej z premierami odbywały się w Pałacu Buckingham w Londynie.