- W czasie, gdy cały świat wspominał ofiary Holokaustu, zakrawało to na parodię - mówi Mark Weitzman z Centrum. W środę przypadał Światowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.
Centrum Szymona Wiesenthala to założona w 1977 roku międzynarodowa agencja żydowska z siedzibą w Los Angeles, stawiająca sobie za cel ochronę praw człowieka i zachowanie pamięci o Holokauście.
„Bandera otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy za okazanie niezłomnego ducha w służbie idei narodowej, bohaterstwo i poświęcenie w walce o niezależne państwo ukraińskie” – napisał prezydent Juszczenko w dekrecie nadającym tytuł Banderze.
Decyzja podzieliła ukraińskie społeczeństwo. Wzbudziła też oburzenie w Polsce, zwłaszcza wśród Polaków pochodzących z Kresów. – To smutna wiadomość. Rzezie naszych rodaków dokonywane przez UPA mają dla nas twarz Stepana Bandery – mówił „Rz” Jan Białowąs, któremu ukraińscy nacjonaliści zamordowali wielu bliskich i przyjaciół. Jego wieś Ihrowica w województwie tarnopolskim została spacyfikowana w Wigilię 1944 roku. Białowąs uratował się w ostatniej chwili, wyskakując przez okno.
[ramka]Bandera (1909 – 1959) był obywatelem RP. Obdarzony wielką charyzmą, już w latach 30. stał się jednym z przywódców i ideologów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W 1935 r. został skazany na karę śmierci za zorganizowanie zabójstwa szefa MSW Bronisława Pierackiego. Karę zamieniono mu na dożywocie.