Jednym z pomysłów jest przywrócenie festiwalu młodzieży, który miałby się odbyć w 2017 r. „Wszystko co nowe, to zapomniane stare. Międzynarodowe festiwale w 1957 i 1985 roku miały mocny efekt propagandowy. W pierwszym przypadku sowieckie kierownictwo mogło nieco uchylić żelazną kurtynę. W drugim – przeprowadziło pierwszą, głośną kampanię reklamową pieriestrojki" – pisał portal Kommentarii.ru.
Innym pomysłem jest rozbudowa rosyjskich ośrodków nauki i kultury. Obecnie jest ich na całym świecie 59 (także w Warszawie), oraz osiem filii.Jak podkreślają rosyjskie media, Chiny mają takich placówek aż 900.
Nie wszystko złe
– Nie wszystkie projekty realizowane w Związku Radzieckim były złe. Zobaczymy jednak, na ile skuteczne będą obecne plany władz dotyczące poprawy wizerunku Rosji – mówił „Rz" Kiriłł Tanajew, szef Fundacji Efektywnej Polityki w Moskwie. Pytany, w jakim celu jest realizowana nowa strategia, odpowiada: – Po to między innymi, by polepszyć klimat inwestycyjny, a także atmosfera rozmów w sprawach politycznych na arenie międzynarodowej. Dotychczasowe wysiłki w tym kierunku nie dawały większych efektów. Agencje, które zajmowały się kreowaniem wizerunku rosyjskiego za granicą, jak dotąd niewiele zdziałały – dodaje Tanajew. Przekonuje przy tym, że w wielu krajach wizerunek Rosji nie jest zły, a sprawy bulwersujące – takie jak skazanie piosenkarek Pussy Riot za obrażanie uczuć wiernych – nie wszędzie były odebrane jednoznacznie negatywnie.
Towarzystwa i agencja
Za czasów ZSRR wizerunek Związku Radzieckiego usiłowano kształtować przede wszystkim za pomocą tzw. towarzystw przyjaźni; w 1975 r. funkcjonowały 63 towarzystwa przyjaźni z różnymi państwami, działające w ramach związku takich stowarzyszeń (SSOD) – a w krajach tych istniało 108 towarzystw przyjaźni z ZSRR. SSOD organizował wystawy i konferencje, a także wspomniane festiwale młodzieży. Ponadto w 1961 r. stworzono nakierowaną na zagranicę Agencję Prasową Nowosti.
Jednak po rozpadzie ZSRR trzeba było dokonać zmian. W 1994 r. na bazie SSOD powstało Rosyjskie Centrum Międzynarodowej Współpracy Naukowej i Kulturalnej – Roszarubieżcentr, w 2008 r. zastąpione przez Federalną Agencję ds. WNP, Rodaków za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej – Rossotrudniczestwo, podległe MSZ. To w jego ramach funkcjonują teraz ośrodki nauki i kultury.