Kongregacja Nauki Wiary wydała zaakceptowaną przez papieża „Notę doktrynalną dotyczącą niektórych aspektów ewangelizacji”. Dokument przypomina, że dawanie świadectwa wiary jest obowiązkiem i prawem każdego chrześcijanina.

– Ewangelizacja jest centralnym tematem w chrześcijańskim rozumieniu wiary w Jezusa Chrystusa – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał William Joseph Levada. W dokumencie nie pojawiają się nazwy innych wyznań ani Kościołów. Kongregacja podkreśla tylko, że gdy ewangelizacja dotyczy krajów, w których mieszkają inni chrześcijanie, katolicy winni pełnić swą misję „z poszanowaniem tradycji i duchowych bogactw tych krajów i w szczerym duchu współpracy”. Katolicy mają prowadzić dialog, a nie uprawiać prozelityzm: „Nie ma miejsca w chrześcijańskiej ewangelizacji na przymus bądź niestosowne nakłanianie nieliczące się z godnością i wolnością wyznania”.

– To nic nowego. Zebrano w jeden tekst to, co Watykan mówił na ten temat przy różnych okazjach – powiedział „Rz” watykanista „Corriere della Sera” Luigi Accattoli. – Uderza to, że dokument tak często mówi o prozelityzmie, o który Kościół katolicki jest oskarżany przez prawosławnych, szczególnie w Rosji .

Accattoli obawia się, że patriarcha Rosji Aleksy II źle przyjmie notę. – Może się ona stać podstawą dialogu, ale dopiero, gdy opadną emocje, co może potrwać kilkadziesiąt lat – twierdzi Accattoli. – Zaskoczyło mnie, że w dokumencie nie ma bezpośredniego odwołania do islamu. Po wykładzie ratyzbońskim, (podczas którego papież, cytując średniowieczny tekst, określił islam mianem religii posługującej się przemocą – przyp.red.), Kościół jest bardzo ostrożny. Zdaje sobie sprawę, że musi upłynąć dużo czasu, nim islam uzna prawo swych wyznawców do zmiany religii.Kongregacja podtrzymała znaczenie ekumenizmu. Podkreśla, że podziały chrześcijan „mogą poważnie zaszkodzić wiarygodności misji ewangelizacyjnej”. „Jeśli ekumenizm zdoła doprowadzić do większej jedności chrześcijan, ewangelizacja będzie bardziej skuteczna” – czytamy. W nocie przytoczono słowa z encykliki Jana Pawła II o tym, że „każda osoba ma prawo usłyszeć Dobrą Nowinę Boga”.