Na początku matematyka po czeczeńsku będzie wykładana w 50 placówkach. Za rok – we wszystkich szkołach na terenie republiki. Informacje na ten temat ogłosił minister oświaty Anzor Muzajew. Nie wyjaśnił, dlaczego akurat matematyka. Można się jednak domyślać, że podręcznik dla pierwszej klasy właśnie z tego przedmiotu udało się przetłumaczyć najszybciej na język czeczeński.
Muzajew zapewnił bowiem, że stopniowo czeczeński stanie się językiem wykładowym dla wszystkich przedmiotów. – Poza podręcznikami musimy zadbać także o przygotowanie specjalistów – wyjaśnił.
Inicjatywa reformy w dziedzinie oświaty wyszła od prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa. W zeszłorocznym orędziu do parlamentu oświadczył on, że nauczanie w języku ojczystym będzie sprzyjało „odrodzeniu narodu”.Co ciekawe, pomysł ten nie wywołuje entuzjazmu w Moskwie. – Spowoduje to jeszcze większą izolację Czeczenów od rosyjskiego społeczeństwa i kultury – powiedziała „Rz” Warwara Pachomienko, ekspert ds. Kaukazu z moskiewskiego Centrum Demos. Według niej znajomość języka rosyjskiego wśród młodego pokolenia Czeczenów jest i tak na bardzo niskim poziomie. – W wiejskich szkołach nauczyciele już dawno tłumaczą dzieciom rosyjskie podręczniki na czeczeński – podkreśliła. Reforma oświaty Kadyrowa jest sprzeczna z prawem federalnym Rosji.