Czy religia jest ważną częścią twojego codziennego życia? W Egipcie twierdząco na to pytanie odpowiedziało aż 100 procent ankietowanych. W grupie najbardziej religijnych państw znalazły się też Polska, Rumunia, Włochy, Portugalia i Grecja. Spośród państw UE najmniej religijna jest Estonia.
Zdaniem analityków instytutu Gallupa “poziom religijności społeczeństwa jest silnie powiązany ze średnim poziomem życia”. Pierwszą dziesiątkę najbardziej zlaicyzowanych państw świata tworzą kraje zamożne: Norwegia, Dania, Czechy i Francja. W czołówce najbardziej religijnych są te biedniejsze – poza Egiptem Bangladesz i Sri Lanka.
Szczególną pozycję na liście Gallupa zajmują Stany Zjednoczone. Gdy dla zaledwie 14 proc. Estończyków religia odgrywa ważną rolę w ich życiu, w przypadku USA jest to 66 proc. Ale też Stany Zjednoczone są zróżnicowane wewnętrznie. Najbardziej religijny jest stan Missisipi (85 proc.), najmniej – Vermont (42 proc.). Analitycy wskazują, że Missisipi jest najbiedniejszym stanem USA.
– W wielu krajach religijność jest istotnie związana z poziomem życia i zamożnością społeczeństwa – powiedział “Rz” prof. James Robert Brown z Uniwersytetu Toronto. – Polska 20 lat temu należała do państw ubogich. Wiem, że wówczas Kościół odgrywał u was dużą rolę – dodał.
Podobnie sądzi dr Małgorzata Zawiła z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Istnieje rynkowa teoria religijności. Religia jest tzw. kompensatorem nagród: gdy nie wiedzie nam się w życiu, oczekujemy zadośćuczynienia po śmierci – mówi.