Po ponad roku bezowocnych prac nad nowelizacją ustawy hazardowej, teraz ma ona szansę stać się najszybciej przyjętym aktem prawnym w historii polskiego ustawodawstwa.
Rząd przedstawił założenia do ustawy. Oprócz zakazu ustawiania automatów do gier poza kasynami przewidują one m.in. legitymowanie grających na automatach, by uniemożliwić grę osobom niepełnoletnim, a także drastyczne podniesienie podatków od gier i zakładów wzajemnych. Zakazane będzie organizowanie nieistniejącej dotąd u nas wideoloterii, czyli gry na automatach połączonych w sieć i podłączonych do jednego, centralnego komputera. Wideoloterii obawiali się przedsiębiorcy, którzy w tej chwili mają automaty do gry o niskie wygrane. Spodziewali się, że wielkie kumulacje możliwe dzięki połączeniu automatów w sieć odbiorą klientów jednorękim bandytom.
Zgodnie z przedstawionymi wczoraj propozycjami rządu ścigane mają być osoby uprawiające hazard w Internecie. Zaostrzone zostaną też przepisy dotyczące reklamowania się zagranicznych firm hazardowych, które robią to m.in. na polskich stadionach piłkarskich. – Pracę nad tą ustawą w sposób oczywisty nabrały intensywności po wybuchu afery hazardowej – powiedział premier Donald Tusk po wczorajszym posiedzeniu rządu. Projekt ma być gotowy najpóźniej za dwa tygodnie. Szef rządu zapowiedział, że będzie rekomendował parlamentowi prace nad nim w trybie natychmiastowym. – Będę apelował, by przyjęto ten projekt bez zmian i poprawek – zaznaczył Tusk.
– Uważam, że warto by dodać do tych założeń restrykcję, która zakładałaby odbieranie koncesji firmom, które zezwolą na granie osobom niepełnoletnim – postuluje poseł Tomasz Dudziński (PiS). Wiceminister finansów Jacek Kapica poinformował, że w przypadku salonów gier zakaz uczestniczenia w hazardzie osób poniżej 18 roku życia, będzie egzekwowany poprzez wprowadzenie obowiązku rejestracji osób, które wchodzą do salonu. – Podobny system obowiązuje obecnie w kasynach – zauważył Kapica. W przypadku punktów gdzie stoją jednoręcy bandyci, zakaz gry niepełnoletnich ma być egzekwowany w ten sposób, że ich właściciele będą mieli obowiązek legitymowania grających. Przedsiębiorcy, którzy nie będą przestrzegać tych zasad, stracą zezwolenie na prowadzenie punktu.
Wczoraj projekt zmian w ustawie o grach i zakładach wzajemnych złożyło w Sejmie koło poselskie Polska Plus. Jeden z jego liderów, Jerzy Polaczek podkreślał, że jak na razie jest to jedyny spójny i gotowy projekt zmian, a rząd wykorzystał w swych propozycjach pomysły zawarte w projekcie Polski Plus.