On ma 75 lat, ona 67. Oboje jeszcze niedawno pracowali dla jednego z najsłynniejszych laboratoriów naukowych świata w Los Alamos w stanie Nowy Meksyk. To właśnie tu od 1943 roku Amerykanie prowadzą badania nad bronią nuklearną. I to stąd w 1953 roku pierwszy raz w historii USA wyciekły tajne informacje o bombie jądrowej.
Małżeństwo komunistów, które wtedy przekazało dokumenty ZSRR, zostało skazane na karę śmierci. Oskarżeni o szpiegostwo Ethel i Julius Rosenbergowie zostali straceni na krześle elektrycznym. Była to pierwsza egzekucja w USA wykonana za taką zbrodnię na cywilach.
Ta historia wróciła teraz do Ameryki dzięki małżeństwu Mascheroni. Jest niemal identyczna, choć bohaterowie i ich pobudki inne. Rosenbergom pomagał brat Ethel, który pracował w Los Alamos. Dzisiejszym szpiegom nikt pomagać nie musiał, gdyż oboje byli związani z laboratorium już od lat 70. Sami mieli też dostęp do tajnych informacji. W dodatku chcieli za nie pieniędzy.
[srodtytul]Grozi im dożywocie[/srodtytul]
Urodzony w Argentynie Pedro Leonardo Mascheroni jest fizykiem, jego żona Marjorie Roxby Mascheroni – edytorką. To ona miała przygotować dysk ze 132-stronicowym tajnym dokumentem o bombie nuklearnej, który jej mąż przekazał potem – jak sądził – przedstawicielowi wenezuelskiego rządu. Mężczyzna okazał się jednak agentem FBI.