Z wygłoszonego kilka dni temu przemówienia, którego tekst został właśnie opublikowany, wynika, że obywatele powinni zgłaszać problemy utrudniające rozwój gospodarczy kraju. Premier chce też zwalczyć „moralną degrengoladę i nieuczciwość", których przejawem były liczne skandale, na przykład z zatrutą żywnością. W przemówieniu nie ma za to ani śladu zachęty do skarg na system rządów.

W ostatnich dniach chińskie władze jednoznacznie pokazały, że wszelkie takie próby będą traktować jak zamach na ustrój. Krytyka przewodniej roli Komunistycznej Partii Chin skończyła się aresztowaniem 3 kwietnia jednego z najsłynniejszych chińskich artystów Aia Weiweia. Od tamtej pory zaginął po nim wszelki słuch. Zniknęło również 18 innych aktywistów i obrońców praw człowieka, a 50 znalazło się w więzieniach. Zdaniem organizacji obrony praw człowieka to największa fala represji od lat.

W Niemczech, gdzie pod koniec kwietnia ma się odbyć wystawa Aia, zorganizowano demonstracje przed chińskimi placówkami dyplomatycznymi. Na założonej w USA stronie internetowej z apelem o uwolnienie artysty podpisało się prawie 100 tys. osób. W tym tygodniu strona przestała działać po ataku chińskich hakerów.