Spotkało to co najmniej dziesięć osób, które w latach 2008 – 2010 starały się o azyl w Finlandii. W ojczystych krajach za ich orientację mogła im grozić nawet egzekucja. Zajmujący się tą sprawą zespół unijnych ekspertów nie wyklucza, że podobnych przypadków było więcej. Uchodźcom radzono, by po powrocie do ojczyzny udali się w bardziej bezpieczne regiony. Sugerowano, by ukrywali swoją orientację i szukali pomocy u lokalnych władz.

Chociaż Finlandia pogwałciła w ten sposób międzynarodowe porozumienia, Urząd Imigracyjny nie poczuwa się do winy.

– To zaskakujące, że znając sytuację w niektórych z tych krajów, stwierdzono, iż tym ludziom nic nie grozi – powiedziała fińskiej telewizji YLE Outi Lepola, która uczestniczyła w pracach nad raportem UE w tej sprawie.

Aż 76 państw uznaje homoseksualizm za przestępstwo – wynika z danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów (ILGA) z 2010 roku. Dotyczy to prawie połowy krajów afrykańskich. Głośno było o sprawie ugandyjskiego geja, który w 2001 roku zbiegł do Wielkiej Brytanii. Londyn odesłał go jednak do domu, gdzie groziło mu dożywocie. Musiał się ukrywać, a jego wizerunek publikowano w prasie, gdyż był poszukiwany. Ostatecznie Brytyjczycy przyznali mu azyl.

Sytuacja gejów nie lepiej przedstawia się w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie, Sudanie, Mauretanii oraz w niektórych częściach Nigerii i Somalii. Grozi im tam śmierć.