Jeden na sześciu mieszkańców Unii Europejskiej - czyli ok. 80 mln osób - jest niepełnosprawny w lekkim lub znacznym stopniu. Ponad jedna trzecia osób w wieku przekraczającym 75 lat jest niepełnosprawna w sposób ograniczający w pewnym zakresie ich funkcjonowanie. Jak przewidują przedstawiciele Komisji Europejskiej, liczby te będą rosnąć wraz ze stopniowym starzeniem się społeczeństwa UE.

Zdaniem 97 proc. respondentów pytanych w badaniu przeprowadzonym przez KE, osoby niepełnosprawne powinny mieć możliwość dostępu do szkół, miejsc pracy oraz sklepów na równi z innymi. Według 7 na 10 respondentów lepszy dostęp do towarów i usług znacznie poprawiłby życie osób niepełnosprawnych, osób starszych i innych osób, np. rodziców małych dzieci. 84 proc. pytanych twierdzi, że bardziej dostępne towary i usługi stworzyłyby również więcej możliwości dla przemysłu. 86 proc. Europejczyków wierzy w to, że istnienie zbliżonych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych w całej Europie umożliwiłoby tym osobom podróżowanie, studiowanie i pracę w innych państwach członkowskich, a 78 proc. uważa, że wspólne przepisy ułatwiłyby przedsiębiorstwom działanie w ramach jednolitego rynku unijnego.

- Każdy obywatel Europy ma prawo do czynnego uczestnictwa w życiu społecznym i Europejczycy zdecydowanie podzielają ten pogląd – mówi wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. Jak dodaje, dostępność wszystkich aspektów życia dla każdego stanowi centralny element strategii KE na rzecz Europy bez barier dla niepełnosprawnych. - Dlatego właśnie zamierzam przedstawić w 2013 r. wniosek dotyczący europejskiego aktu w sprawie dostępności, który będzie miał za zadanie zniesienie barier, z jakimi zmagają się osoby niepełnosprawne - zapowiada Reding.

KE ogłosi dzisiaj zwycięzców trzeciej corocznej nagrody Access City Award – nagrody w innowacyjnym konkursie dla miast europejskich, promującym dostępność przestrzeni miejskiej dla osób niepełnosprawnych. Wśród poprzednich zwycięzców znajduje się Salzburg w Austrii oraz Avila w Hiszpanii.