Pierwsze miejsce indeksu indeks Global Age Watch należy do Szwecji, a kolejne pozycje zajmują Norwegia, Niemcy, Holandia i Kanada. Polska zajęła 62. miejsce, daleko za Sri Lanką (36.), Albanią (39.), Tadżykistanem (52.) czy Wietnamem (53.).
Badanie którym objęto 91 państw i 89 proc. globalnej populacji osób starszych, przynosi kilka niespodzianek. Okazuje się bowiem, że np. Stany Zjednoczone, choć są najbogatszym krajem na świecie, znalazły się dopiero na ósmym miejscu. Wielka Brytania w ogóle nie załapała się do pierwszej dziesiątki, trafiając na pozycję 13. Sri Lanka trafiła na miejsce 36, zdecydowanie wyżej niż Pakistan, na miejscu 89, choć oba kraje mają bardzo podobny poziom PKB. Boliwia i Mauritius znajdują się o wiele wyżej, niż powinno to wynikać ze stanu ich gospodarek, podczas gdy rozwijające się kraje, takie jak Brazylia, Rosja, Indie i Chiny zajmują bardzo rozbieżne pozycje. Brazylia i Chiny są w rankingu stosunkowo wysoko. Indie i Rosja - zdecydowanie niżej.
- To badanie pokazuje, że jak duże znaczenie ma to, co działo się w danym państwie wcześniej - mówi Mark Gorman, dyrektor międzynarodowej organizacji HelpAge International. Dla przykładu Sri Lanka zajmuje 36. pozycję. - Mieszkający tam starsi ludzie są dziś beneficjentami solidnego systemu podstawowej edukacji i opieki zdrowotnej, a dzieje się tak dzięki wyborom, które wcześniej podjął ich kraj – twierdzi Gorman.
Indeks, który powstał we współpracy z ONZ, opracowano w czasie, gdy dochodzi do dramatycznych przemian demograficznych. Do 2050 r. ponad jedna piąta populacji, czyli ponad dwa miliardy ludzi, przekroczy 60 rok życia. Jednocześnie starzenie się populacji dotyka najmocniej państwa rozwijające się, a ponad dwie trzecie osób starszych mieszka w krajach ubogich. Do 2050 r. ten odsetek ma sięgnąć tam czterech piątych populacji, a zmiany będą przebiegały bardzo szybko. We Francji podwyższenie odsetka ludzi starszych z 7 do 14 proc. trwało od 1865 do 1980 r. czyli 115 lat . W Brazylii ten sam proces będzie przebiegał zaledwie 21 lat w do 2011 od 2032 r.
Z badań wynika, że najszybciej starzejącymi się krajami są Jordania, Laos, Mongolia, Nikaragua i Wietnam. Liczba osób starszych ma się tam potroić przed 2050 r. W starzejących się populacjach zdecydowanie zwiększa się odsetek kobiet, które żyją zwykle dłużej, niż mężczyźni. W 2012 r. na 84 mężczyzn po 60 roku życia przypadało 100 kobiet.