Uwolnienie Michaiła Chodorkowskiego było rezultatem starannie przeprowadzonej operacji w której główna rolę odegrali były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher oraz znany politolog Aleksander Rahr z Forum Niemiecko- Rosyjskiego, utrzymujący doskonałe kontakty z otoczeniem Władimira Putina.
Listy, które napisał Chodorkowski do rosyjskiego prezydenta z prośbą o ułaskawienie, trafiły już na dobrze przygotowany grunt w administracji rosyjskiego prezydenta. Podobno Genscher odbył dwie podróże do Moskwy w sprawie Chodorkowskiego. Znają się od dawna.
Były szef niemieckiego MSZ był w swoim czasie blisko związany z Jukosem. Widział w Chodorkowskim energicznego biznesmena nowego pokolenia, który będzie w stanie zmienić klimat gospodarczy w Rosji. Jak opowiada "Rz" pragnący zachować anonimowość niemiecki polityk, Genscher miał obawy co do tempa jakie narzucił sobie Chodorkowski. Na wystawnej kolacji w hotelu Adlon w Berlinie Genscher zapytał o to wprost. Chodorkowski, który był wtedy zainteresowany nie tylko kupnem Sibnieftu, ale i partnerstwem z Amerykanami, odpowiedział, że właśnie teraz jest właściwy czas, bo później warunki się zmienią. Miał na myśli prezydenta Putina, który właśnie wtedy pozbył się premiera Michaiła Kasjanowa, człowieka jeszcze z czasów Jelcyna.
Kolacja w Adlonie miała miejsce w wrześniu 2003 roku, kilka tygodni przed aresztowaniem Chodorkowskiego. W tymże hotelu przebywa Chodorkowski dzisiaj. Kolacje organizował Aleksander Rahr. Jest uważany w Niemczech za zagorzałego obrońcę polityki Putina, a w niektórych kręgach - za reprezentanta interesów Kremla. Powoli jednak zmienia zdanie.
Jak tłumaczył kilka dni temu "Rz", Putin ma poważne problemy ze swym wizerunkiem na Zachodzie, gdyż jakiś rok - półtora temu, wszyscy zrozumieli, iż z obecnym prezydentem Rosji nie da się dojść do porozumienia, zwłaszcza w sprawach dotyczących współpracy z Unią Europejską. Prezydent Putin buduje z zapałem Unię Euroazjatycką, organizację, która ma przypominać dawny Związek Radziecki. - Prowadzi to do polaryzacji mogącej stać się zalążkiem nowej zimnej wojny - analizuje Rahr.