"Politico" podkreśla, że Weber wciąż ma szansę na stanowisko - kolejna tura negocjacji w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w UE odbędzie się na szczycie 30 czerwca, ale - jak pisze, Europejska Partia Ludowa "potrzebuje planu B, jeśli kandydatury Webera nie da się uratować, a EPP będzie chciała utrzymać stanowisko szefa KE".

"Trzeba szukać kogoś, kto może zdobyć poparcie zarówno Rady Europejskiej, jak i PE" - podkreśla "Politico", które cytuje też premiera Irlandii, Leo Varadkara, przekonującego w rozmowie z "Luxembourg Times", że EPP "będzie rozmawiać na temat alternatywnych kandydatów" na stanowisko szefa KE.

Następnie "Politico" wymienia potencjalnych kandydatów - jest ich dziewięciu (m.in. sam Varadkar, czy minister gospodarki Niemiec, Peter Altmaier).

Na dziewiątym miejscu "Politico" wymienia Tuska. O tym, że jego kandydatura może być rozpatrywana w kontekście posady szefa KE pisała wcześniej "Rzeczpospolita".

Wśród zalet Tuska "Politico" wymienia jego doświadczenie w piastowaniu tak wysokiej funkcji zdobyte na stanowisku premiera i szefa Rady Europejskiej, co jest "piętą Achillesową Webera". "Politico" dodaje, że Tusk pokazał, iż umie zdobywać poparcie innych frakcji w PE - w tym socjalistów i liberałów. Przypomina przy tym, że "siedmiu liberalnych premierów poparło Tuska", gdy ten - wbrew polskiemu rządowi - starał się o przedłużenie kadencji na stanowisku szefa RE.

A co przemawia przeciw Tuskowi? Dementi ze strony samego Tuska, który na ostatnim szczycie w Brukseli pytany o to, czy może być kandydatem na szefa KE odpowiedział krótko: "nie".

"Dyplomaci mówią, że opcja z Tuskiem zostałaby uaktywniona tylko przy najgorszym możliwym scenariuszu - i nie będzie rozważana do momentu, gdy w grze będą inni kandydaci. Może być jednak użyta do przełamania impasu, jeśli nikt inny (nie uzyska poparcia). Krytycy Tuska zarzucają mu zbytnie mieszanie się w polską politykę wewnętrzną z myślą o kontynuacji kariery politycznej w Polsce i mówią, że to samo może się zdarzyć, gdy będzie stał na czele Komisji" - pisze "Politico".