Po raz pierwszy nauczanie o Holokauście będzie się odbywało w ramach zintegrowanego programu edukacyjnego, a nie tylko w ramach programu historii dla szkół średnich.
Plan programu został opracowany przez grupę specjalistów: ekspertów w dziedzinie Holokaustu, zespołów wychowawców, psychologów i doradców edukacyjnych Ministerstwa Edukacji i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem.
Potrzebę takiego programu fachowcy tłumaczą tym, że podczas obchodzonego w Izraelu Dnia Pamięci o Holokauście dzieci bombardowane są bodźcami, które mogą być dla nich niezrozumiałe i traumatyczne. Głośno wyjące syreny, specjalne audycje w mediach, uroczystości powodują, że dzieci absorbują mnóstwo informacji bez żadnego przygotowania, a ich zdolności poznawcze są jeszcze zbyt małe, by rozumiały ich sens - uzasadnia Ministerstwo Edukacji.
"Głównym zadaniem osób dorosłych i nauczycieli w tym dniu jest pomoc dzieciom w przyswojeniu informacji bez naruszania ich poczucia bezpieczeństwa" - głosi komunikat ME.
Wychowawcy i nauczyciele przedszkolni będą się konsultować z rodzicami na temat, jak najlepiej wyjaśnić dzieciom zachodzące w Dniu Pamięci zjawiska, ale będą też unikać prezentowania im traumatycznych wizualizacji, takich jak fotografie czy filmy.