W Iranie łatwo zostać uznanym za szpiega

Dr Łukasz Fyderek, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim

Aktualizacja: 22.07.2019 21:55 Publikacja: 22.07.2019 18:42

W Iranie łatwo zostać uznanym za szpiega

Foto: UC Berkley

Iran twierdzi, że zatrzymał 17 szpiegów USA, a część z nich skazał na śmierć. Doniesieniom tym zaprzeczyli amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oraz w swoim emocjonalnym stylu na Twitterze prezydent Donald Trump. Konflikt narasta, trudno odróżnić informacje prawdziwe od przekłamań.

Informacja przyciąga dużą uwagę mediów ze względu na wysokie napięcie w Zatoce Perskiej i Omańskiej, ale Iran dość regularnie aresztuje ludzi pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych lub Izraela, a więc swoich głównych wrogów geopolitycznych. Trudno ocenić zasadność najnowszych zatrzymań, bo irański wymiar sprawiedliwości nie ma opinii bezstronnego. Można domniemywać, że część zatrzymań jest bezzasadna, a część z nich wykorzystana zostanie na użytek wewnętrzny. Władza chce pokazać w ten sposób, że kontroluje wroga zewnętrznego. Wcześniejsze przypadki aresztowań pod takimi zarzutami dotyczyły także obywateli amerykańskich irańskiego pochodzenia, których przetrzymywano w więzieniach z nadzieją ich przehandlowania w dyplomatycznej grze z USA. Ale upublicznione rozgrywanie tej sprawy nie jest wielkim zwycięstwem w wojnie wywiadów.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 816
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 814
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 813
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 812
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 811