Według Svena Jeppssona, rzecznika największej szwedzkiej firmy zajmującej się deratyzacją, Anticimex, gwałtownemu wzrostowi populacji szczurów sprzyjają otwarte stragany oraz przechowywanie odpadów spożywczych na zewnątrz, poza domami.
Przyczynia się do tego również wzrost liczby klientów barów fastfoodowych, którzy zwykle spożywają posiłki na powietrzu lub w samochodach, pozostawiając ich resztki w miejscach, do których szczury bez problemu docierają. W ten sposób gryzonie zyskały wiele dodatkowych źródeł pożywienia.
Służby zajmujące się problemem zanieczyszczeń relacjonują, że w 2011 roku zarejestrowano 29 006 przypadków zgłoszeń obecności szczurów. W 2013 roku - już 33960. Teraz gromadzone są dane z bieżącego roku.
Najbardziej narażonym na inwazję szczurów szwedzkim miastem jest Sztokholm, a szczególnie stare domy w dzielnicy Södermalm i Gamla Stan (Stare Miasto). Gryzonie dostają się do nich poprzez rury kanalizacyjne, dlatego zaleca się, by nawet w czasie remontów czy innych prac budowlanych były one szczelnie zabezpieczone. Specjaliści zauważają, że szczurom znacznie trudniej sforsować nowe domy, wyrastające na przedmieściach Sztokholmu.
Zalecają też, by mieszkańcy starszych lokali, jeśli stosują trutki czy pułapki na szczury, robili to pod kontrola fachowców w tej dziedzinie.