Szkocja to najbardziej proeuropejska część Brytanii

Jarosław Wiśniewski, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Publikacja: 29.07.2019 18:58

Szkocja to najbardziej proeuropejska część Brytanii

Foto: materiały prasowe

Nowy brytyjski premier Boris Johnson odwiedził Szkocję. Zapowiada, że chce ratować jedność Wielkiej Brytanii. Na jakich zasadach funkcjonuje ten szkocko-brytyjski związek?

Przede wszystkim na podstawie procesu decentralizacji nazwanego w Wielkiej Brytanii dewolucją. Chodziło o oddanie części władzy, uprawnień i przywilejów krajom wchodzącym w skład Zjednoczonego Królestwa. Zapoczątkował to rząd  Tony'ego Blaira. W Irlandii Północnej problem rozwiązano poprzez porozumienie wielkopiątkowe z  1998 r. Natomiast w Szkocji zostało przeprowadzone w tej sprawie referendum w 1997 r. Od tego czasu funkcjonował niezależny szkocki parlament i przez lata nie było większych niesnasek pomiędzy Londynem a Edynburgiem. Wynikało to z tego, że w obu parlamentach większość miała Partia Pracy. Wielu prominentnych szkockich polityków z tej partii było też ważnymi politykami w Londynie – np. Szkot Gordon Brown najpierw był ministrem finansów, a później premierem Wielkiej Brytanii. Ta unia zapewniała spokój. Sytuacja zaczęła się zmieniać po 2011 r., kiedy szkoccy nacjonaliści zdobyli zdecydowaną większość mandatów w parlamencie w Edynburgu.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1165
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Świat
Swiatłana Cichanouska: Jesteśmy otwarci na dialog z reżimem Łukaszenki
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne