19 grudnia 2014 roku z kazachskiego Bajkonuru odbył się start bardzo rzadko używanej rakiety Strieła, czyli konstrukcyjnie niezmienionych i wycofanych z użytku pocisków balistycznych UR-100N. Jak się okazuje był to dopiero trzeci start tej rakiety. Pierwszy odnotowano 5 grudnia 2003 roku, wówczas z makietą satelity Kondor-E. Drugi start przeprowadzono dopiero 10 lat później, w czerwcu 2013 roku. Ładunkiem był pierwszy satelita typu Kondor, o nazwie Kondor-E1. Start kolejnego Kondora zapowiadano jeszcze na ten sam rok. Z jakichś powodów tego planu nie zrealizowano.

Dopiero w grudniu 2014 roku wyniesiono kolejnego satelitę Kondor-E, ale już nie dla Rosji, tylko dla Republiki Południowej Afryki. Kondor-E to satelita zobrazowania radarowego kupiony przez RPA. Inaczej mówiąc jest to pierwszy tego typu satelita wywiadowczy RPA.

Natomiast według dziennikarzy stacji Al Jazeera i brytyjskiego Guardiana satelita jest podwójnego użytku, południowoafrykańskiego i rosyjskiego. Co ciekawe, Projekt Kondor oficjalnie miał służyć przede wszystkim do monitorowania niezamieszkałych terenów kraju, walki z kłusownictwem i rejestrowania następstw klęsk żywiołowych. Teraz okazuje się, że Kondor obejmuje swoim zasięgiem obszar całego kontynentu afrykańskiego, a według wspomnianych dziennikarzy może sięgać aż do Izraela.

Projekt Kondor stanowi znaczący, ale nie jedyny element współpracy strategicznej między Rosją i RPA. Obecnie współpraca ta rozwijana jest jeszcze na polu 30 innych projektów, przede wszystkim o charakterze wojskowym.

W 2013 roku w RPA gościł prezydent Rosji Władimir Putin. Podczas wizyty, tylko w zakresie spraw wojskowych podpisano kilkanaście umów dwustronnych. Niewolno także zapominać, że w 2011 roku RPA dołączyła do grupy najszybciej rozwijających się gospodarek świata Brazylii, Rosji, Indii i Chin. Od tego momentu grupa zmieniła nazwę z BRIC na BRICS (S jak South Africa - Południowa Afryka). Rząd RPA starał się o wejście do BRIC od sierpnia 2010 r. W listopadzie podczas szczytu G20 w Seulu prezydent Rosji ogłosił, że grupa nie jest temu przeciwna.