Niech Wlk. Brytania pozbędzie się bomby

Grupa artystów i naukowców podpisała się pod listem, w którym wzywa Wielką Brytanię do pozbycia się broni nuklearnej. To jeden z głównych tematów kończącej się kampanii wyborczej.

Aktualizacja: 12.04.2015 07:41 Publikacja: 12.04.2015 00:23

'Vanguard', jeden z czterech brytyjskich okrętów podwodnych z bronią nuklearną

'Vanguard', jeden z czterech brytyjskich okrętów podwodnych z bronią nuklearną

Foto: Wikimedia Commons

Sygnatariusze listu twierdzą, że Wielka Brytania powinna dać przykład innym stałym członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Opierając swe bezpieczeństwo na broni nuklearnej, Wielka Brytania zachęca do tego samego innych" - napisali m.in. członkowie zespołów Massive Attack i Young Fathers, projektantka mody Vivienne Westwood oraz laureat Nagrody Nobla z fizyki prof. Peter Higgs.

List został opublikowany w sobotę w dzienniku "The Guardian".

Sprawa czterech okrętów podwodnych z bronią nuklearną na pokładzie stała się jednym z głównych tematów kampanii przed przyszłomiesięcznymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii. Obie partie opowiadają się za utrzymaniem tej broni, ale Partia Konserwatywna twierdzi, że w rzeczywistości Partia Pracy chce się tej broni pozbyć.

Utrzymanie czterech okrętów podwodnych z bronią nuklearną jest bardzo kosztowne. Brytyjski rząd musi podjąć w najbliższym czasie decyzję albo o usunięciu okrętów ze służby, albo o zakupie nowych. Kupno i utrzymanie okrętów to wydatek w sumie ok. 100 mld funtów w ciągu 30 lat.

Przeciwko kupowaniu okrętów jest część lewicy, tradycyjnie przeciwnej obecności broni nuklearnej na terytorium Wielkiej Brytanii. Formalnie Partia Pracy opowiada się jednak - zwłaszcza w obliczu ponownego zagrożenia ze strony Rosji - za kupnem okrętów.

Przeciwko broni nuklearnej jest jednak zdecydowanie Szkocka Partia Narodowa (SNP), która opowiada się za niepodległością Szkocji i zdobywa coraz większe poparcie wśród szkockich wyborców. Duża część jej zwolenników to byli wyborcy Partii Pracy, bo partia obok nacjonalizmu ma zdecydowanie lewicowy program gospodarczy.

SNP odgrywa coraz większą rolę w brytyjskiej polityce i jest już dziś trzecią pod względem liczby członków partią w Wielkiej Brytanii. Po wyborach może wręcz odegrać kluczową rolę, jeśli Partia Pracy będzie potrzebować jej posłów do zbudowania większości w parlamencie. Szefowa SNP Nicola Sturgeon zapowiedziała, że rezygnacja z Tridentów (jak od nazwy rakiet stacjonujących na okrętach nazywa się popularnie na Wyspach broń nuklearną) to absolutny warunek ewentualnego wejścia SNP do koalicji.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1176