Aktualizacja: 24.04.2015 07:13 Publikacja: 23.04.2015 21:59
Foto: AFP/Angelos Tzortzinis
Anna Słojewska ?z Brukseli
Nadzwyczajny szczyt przywódców 28 państw UE zajął się tragicznymi wydarzeniami na Morzu Śródziemnym. W ostatnią niedzielę w drodze do wybrzeża włoskiego zatonęła łódź z imigrantami płynącymi z północnej Afryki. Utonęło około 850 osób, co zwiększyło tegoroczny bilans ofiar w tym rejonie do 1600. W ubiegłym rok utonęło 3000 osób. Ale kolejne dziesiątki tysięcy płyną do Europy, bo szanse dotarcia do lepszego życia ciągle są ogromne.
Przywódcy UE stoją więc przed wielkim dylematem. Co zrobić, żeby zapobiec tragediom, jak ta z ostatniej niedzieli? Ale jednocześnie nie zachęcać kolejnych imigrantów, których w Europie nikt nie chce? W efekcie proponowane rozwiązane to tylko pół kroku w przód. Unia potroi (początkowo mówiono o podwojeniu) budżet dwóch wspólnych operacji morskich: Triton (na Morzu Śródziemnym) oraz Posejdon (na Morzu Egejskim) do poziomu 120 mln euro rocznie. Do tego potrzebne są pieniądze, ale także sprzęt i kolejne kraje zgłaszają swój udział. Na przykład Brytyjczycy zaoferowali okręt desantowy, 3 helikoptery oraz dwa statki patrolowe. Polska wyśle od 10 do 15 oficerów. Drugim postanowieniem jest zajęcie się tymi, którzy pakują imigrantów na statki. — Musimy ratować ludzi, ale jednocześnie uderzyć w gangi przemytników — powiedział brytyjski premier David Cameron. Taką operacją mogłyby pokierować Włochy. Bo to ich wywiad ma wszystkie potrzebne informacje.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Zniesienie kontroli na bułgarskich i rumuńskich granicach będzie dopalaczem dla handlu. Polskie firmy też mają apetyt na zwiększenie obrotów.
Największy przewoźnik krajów nordyckich, Scandinavian Airlines, po kilku latach przerwy znów będzie latać z Portu Lotniczego Wrocław.
Paranoja i chęć zachowania władzy. To są prawdziwe powody, dla których Aleksandrowi Łukaszence śpieszy się z rozmieszczeniem najnowszej rosyjskiej broni atomowej w swoim kraju. I białoruski dyktator staje się jej zakładnikiem.
W tym sezonie zimowym w słowackim ośrodku narciarskim Bachledka Ski & Sun zacznie działać nowa, sześcioosobowa kolejka z osłoną.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas