Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.10.2015 07:10 Publikacja: 23.10.2015 07:10
Foto: 123RF
Jest to na pewno pierwszy raz, kiedy mediator UE mówił tak otwarcie, porównując ewentualną izolację Macedonii do tej trwającej wobec Białorusi.
Vanhoutte ostrzegł w środę, że wynegocjowane przy udziale UE porozumienie między stronami macedońskiego konfliktu jest martwe. Bez przełamania impasu w rozmowach, nie odbędą się zaplanowane na kwiecień przedterminowe wybory. Co więcej, USA i UE mogą nałożyć sankcje - zamrozić politykom zagraniczne konta bankowe, jak i utworzyć czarną listę osób, na potrzebę np. odmowy wjazdu.
Dwa dni temu unijny komisarz Johannes Hahn powiedział, że jest rozczarowany, iż nadal nie ma gotowego porozumienia ws. reform w Macedonii. Warto przypomnieć, że słowa te padły, po tym jak opozycja zawiesiła swój udział w wynegocjowanym przy udziale UE porozumieniu. Powodem takiej postawy było zatwierdzenie zaledwie połowy zespołu specjalnej prokurator Katicy Janevy.
Jeszcze w ostatni wtorek wydawało się, że bez problemu zostanie wybranych nie tylko 14 zastępców Janevy, ale również zostanie ukształtowane całe 124 osobowe biuro.
Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie kształtem dialogu politycznego w Macedonii już na początku roku i wezwała siły polityczne do wycofania się z dalszego eskalowania konfliktu. Lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew jest bowiem oskarżony o próbę zamachu stanu we współpracy z zagranicznym wywiadem. Tymczasem Zaew także opublikował nagrania z podsłuchów, na których słychać, jak członkowie rządu i służb specjalnych ustalają wyniki przyszłych rozpraw oraz nominacje sędziowskie.
Według Zorana Zaewa, premier Gruewski i szef kontrwywiadu mieli również nielegalnie podsłuchiwać ponad 20 tys. osób nie tylko ze świata polityki, ale także dziennikarzy, osoby duchowne oraz przedstawicieli mniejszości etnicznych.
W połowie lipca Hanh wynegocjował wstępne ramy ogólnego porozumienia między rządem, a opozycją. - Mamy porozumienie podpisane przez cztery główne partie polityczne i będziemy mieli przyspieszone wybory - mówił wówczas w Skopje. W tamtym czasie uzgodniono przede wszystkim, że premier Nikoła Gruewski i jego rząd ustąpią na 100 dni przed wyborami parlamentarnymi.
Ważnym dniem na drodze do wyjaśnienia wszelkich afer i umocnienia zawartego porozumienia, miał być 6 październik. Do tej daty, miało się w pełni ukonstytuować biuro specjalnej prokurator, powołanej na mocy porozumienia rządu i opozycji. Zamiast tego, dzień ten stał się początkiem ponownej eskalacji konfliktu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W Rzymie trwa międzynarodowa konferencja na temat odbudowy Ukrainy, podczas której ogłoszono utworzenie Europejs...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę spotkał się we Włoszech z papieżem i wysłannikiem USA, podkreślając...
Niedługo po wstrzymaniu przez USA dostaw niektórych rodzajów uzbrojenia dla Ukrainy, Donald Trump ogłosił, że wy...
Polska nigdy nie cieszyła się w oczach przeciętnego Czecha zbyt dużym prestiżem – mówi Maciej Ruczaj z Prague Ce...
Prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z Donaldem Trumpem poruszył temat zmiany ambasadora Ukrainy w Waszyngton...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas