Minister Środowiska poinformował Rzecznika Praw Obywatelskich, że prace nad prawnym uregulowaniem problematyki uciążliwości zapachowej podejmowane są od wielu lat zarówno w kraju, jak i całej Unii Europejskiej. Wieloaspektowość tego problemu powoduje, że do chwili obecnej nie ma jednolitego prawodawstwa unijnego w tym zakresie, w formie dyrektywy lub wytycznych. Podkreślił, że problem istnieje i staje się coraz poważniejszy. Ze skali lokalnej stał się problemem ogólnokrajowym.
Z przeprowadzonej analizy skarg i wniosków rozpatrywanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska wynika, że w Polsce od lat notuje się tendencję wzrastającą skarg i wniosków z zakresu uciążliwości zapachowej. Obecnie prawie 60% skarg z zakresu zanieczyszczania powietrza dotyczy uciążliwości zapachowej.
Ministerstwo Środowiska zauważając rosnący problem uciążliwości zapachowej, w związku z napływającymi interpelacjami poselskimi, zapytaniami senatorskimi, skargami mieszkańców i apelami samorządów dotyczącymi kwestii odorowych, po przeprowadzeniu analiz, podjęło decyzję o etapowym rozwiązaniu tego problemu.
Prace te zostały podzielone na trzy etapy, z czego dwa już są zakończone.
Pierwszym etapem było przygotowanie wytycznych technicznych pn. Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej. Jest to materiał informacyjno - edukacyjny w postaci wytycznych technicznych. W ramach dokumentu zestawiono przepisy prawne, które w sposób bezpośredni lub pośredni dotyczą problematyki uciążliwości zapachowej, a także zidentyfikowano źródła emisji substancji zapachowoczynnych oraz działania zaradcze dla głównych form działalności uciążliwych zapachowo, w tym przede wszystkim obiektów gospodarki odpadami, gospodarki wodno - ściekowej oraz obiektów hodowlanych.