- Sport daje możliwość bardzo wszechstronnego rozwoju. Uczy determinacji, wyznaczania i realizowania celów, kształtuje charakter, pozwala też nawiązać wartościowe znajomości - zapewniają polscy mistrzowie olimpijscy z Tokio (2021): młociarz Wojciech Nowicki i chodziarz Dawid Tomala.

Ten pierwszy postawił na królową sportu, choć w dzieciństwie chciał zostać piłkarzem. - Miałem to szczęście, że wokół mnie nie brakowało osób, które namawiały do wychodzenia na podwórko i wspólnej aktywności. To często kluczowe, aby dorośli, czy to rodzice czy nauczyciele, zachęcali do sportu - mówi młociarz, który w podstawówce trenował w Jagiellonii Białystok.

- W młodości zawiązują pierwsze przyjaźnie, a część z nich zostaje na długie lata. Doceniam to, że zamiast siedzieć w domu spędzałem czas aktywnie, bo to mocno mnie jako człowieka ukształtowało. Sport uczy determinacji, wyznaczania celów, a następnie ich osiągania - podkreśla Nowicki.

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Materiały Prasowe/Paweł Skraba

Tomala także podkreśla, że sport był w jego rodzinie obecny właściwie od zawsze. - To świetny sposób na kształtowanie charakteru i dyscypliny. Sport daje możliwość rozwoju fizycznego, a więc sprawności i koordynacji, czy wreszcie pokonywania własnych barier poprzez osiąganie kolejnych rekordów - nie kryje chodziarz.

Sport to nie tylko droga do samodoskonalenia, ale także poznawania ludzi i nawiązywania przyjaźni. - Realizuję tak naprawdę swoje marzenia. Tak może być w przypadku każdego dziecka korzystającego z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą sport - podsumowuje Tomala.