Członkowie Kongresu Kentucky podkreślają, że zmiany w prawie to odpowiedź na rosnącą liczbę dzieci uzależnionych od narkotyków od urodzenia w tym stanie.
Dlatego też stanowi kongresmeni chcą, aby definicja "znęcania się nad dzieckiem" i "zaniedbywania go" została rozszerzona tak, aby objęła również dzieci przychodzące na świat z objawami uzależnienia od narkotyków (to tzw. neonatal abstinence syndrome - zespół abstynencyjny).
Na mocy zmienionych przepisów stan w ciągu 60 dni od narodzin dziecka z zespołem abstynencyjnym miałby obowiązek rozpoczęcia procedury odebrania jego matce praw rodzicielskich.
Narkotykowy zespół abstynencyjny pojawia się u dzieci, które w łonie matki były narażone na kontakt z uzależniającymi opiatami (m.in. heroiną). Zestaw odstawienia pojawia się jednak również u dzieci alkoholiczek, a nawet u matek, które w czasie ciąży przyjmują silne leki antydepresyjne.
Według danych Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia odsetek dzieci przychodzących w USA na świat z objawami zespołu abstynencyjnego rośnie - ale dokładne liczby nie są znane, bo wiele stanów nie prowadzi dokładnych statystyk w tym zakresie.