Haszysz i marihuana popularne wśród młodych Polaków

Miękkie narkotyki najpopularniejsze wśród młodych Polaków, ale najczęściej wybieraną używką wciąż jest alkohol.

Aktualizacja: 16.11.2018 05:35 Publikacja: 15.11.2018 19:57

Haszysz i marihuana popularne wśród młodych Polaków

Foto: stock.adobe.com

W czwartek w Warszawie przypomnieli o tym eksperci podczas seminarium, którego głównym tematem był problem obecności narkotyków w ruchu drogowym (o tym „Rzeczpospolita" szeroko pisała w czwartek).

Przy tej okazji Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii przytoczyło badania (zarówno własne, jak i przeprowadzone przez CBOS) dotyczące używania substancji psychoaktywnych.

Co z nich wynika?

Na pytanie skierowane do osób w wieku 18–19 lat o to, czy kiedykolwiek w życiu użyły narkotyków – ponad 45 proc. odpowiedziało twierdząco, przyznając, że mają za sobą takie doświadczenie – tak było w 2016 r. Tymczasem jeszcze w 2008 r. odsetek takich osób sięgał ok. 35 proc. Kolejnym narkotykiem, po który młodzi sięgnęli choć raz w życiu, jest amfetamina, a po niej ecstasy.

Jak przypomina Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii z kolei 2010 r. to okres, kiedy nastąpił boom dopalaczowy – to wówczas najwięcej młodych przyznało się do tego, że po dopalacz sięgnęło kiedykolwiek w życiu.

Z kolei dane Biuletynu Statystycznego EMCDDA (Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków) z tego roku pokazują, jak pod względem używania narkotyków Polska wygląda na tle Europy – i okazuje się, że nie najgorzej. Na pytanie o użycie narkotyków w ostatnim roku pozytywnie odpowiada 4,7 proc. pytanych (w wieku 15–64 lat). Najniższe wskaźniki dotyczą Cypru (2,2 proc. osób), Węgier i Grecji (po 2,9 proc.). Z kolei najwyższe – jeśli chodzi o używanie narkotyków w ciągu ostatniego roku przez wspominaną grupę wiekową – dotyczy Czech (tu odsetek używających je sięga 12,3 proc.) i kolejno Francji, Włoch, Holandii i Hiszpanii.

Z kolei przodujemy pod względem używania alkoholu, który wciąż jest najbardziej popularną z używek – w ciągu ostatniego roku sięgnęło po mocne trunki 89,7 proc. Polaków (w wieku 15–64 lat). W Szwecji odsetek był podobny. Z kolei najmniej twierdzących odpowiedzi na pytanie o używanie alkoholu dotyczy Portugalii (tylko 59,4 proc.).

Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne