Ministerstwo Równości Płci i Rodziny ogłosiło w poniedziałek w ramach planu na 2021-2025 zamierza "uznać niekonwencjonalne typy rodzin i zagwarantować im (rodzinom) takie same prawa i taką samą ochronę".

Zgodnie z planem resort zamierza doprowadzić do nowelizacji przepisów odnoszących się do rodziny - w tym m.in. Kodeksu cywilnego, aby zredefiniować rodzinę, która w południowokoreańskim prawie oznacza jednostkę społeczną powstałą w wyniku zawarcia małżeństwa, a także relacji opartej o więzy krwi lub relacji wynikającej z adoptowania dziecka przez małżeństwo.

Ministerstwo chce - w ramach wieloletniego planu - objąć definicją rodziny także pary żyjące bez związku małżeńskiego oraz "rodziny jednoosobowe", które obecnie nie są objęte pomocą społeczną gwarantowaną przez państwo czy ochroną prawną taką samą, jaką gwarantuje się rodzinom.

Proponowane zmiany mają związek ze zmianami w modelu życia społecznego - w Korei Południowej coraz więcej osób rezygnuje z małżeństwa i decyduje się na życie singla lub wybiera luźną formę związku.

Od 2010 do 2019 roku odsetek rodzin składających się z rodziców i niezamężnych dzieci zmniejszył się z 37 do 29,8 proc. Wzrósł natomiast odsetek rodzin tworzonych przez osoby niezamężne, a także jednoosobowych gospodarstw domowych.

W 2019 roku małżeństwo w Korei Południowej zawarło 239 200 osób. W 2010 roku ślubów było 326 tysięcy.