W sondażu o zdanie zapytano ponad 50 tys. osób z 53 państw, w większości wielopartyjnych demokracji, a także Chin, Wenezueli i Arabii Saudyjskiej.

58 proc. ankietowanych wyraziło aprobatę dla kroków, jakie rządy ich państw podjęły w ramach odpowiedzi na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie 53 proc. uznało, że ich wolności osobiste zostały w nadmierny sposób ograniczone.

Z uwagi na koronawirusa władze wielu państw, w tym Polski, ograniczyły prawa obywatelskie i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Politycy ograniczali dostęp do służby zdrowia, nakazywali uczniom naukę zdalną, zakazywali spotykania się z innymi ludźmi, także prywatnie, zamykali restauracje, sklepy, obiekty sportowe czy instytucje kultury.

Demonstracje przeciwników tzw. lockdownów były uznawane za nielegalne i rozpędzane przez policję m.in. w Holandii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Z badania wynika, że nieco ponad połowa ankietowanych uważa swe kraje za demokratyczne.

Zdaniem 64 proc. pytanych, nierówności gospodarcze stanowią największe zagrożenie dla demokracji na świecie. Respondenci w Stanach Zjednoczonych najczęściej byli zaniepokojeni wpływem wielkich koncernów technologicznych (tzw. Big Tech) na demokrację.

Za zagrożenie dla demokracji blisko połowa ankietowanych uznała USA, 38 proc. - Chiny, a 27 proc. - Rosję.

Sondaż, o którym informuje agencja Reutera przeprowadziły fundacja Alliance of Democracies oraz firma Latana.