Petycja trafiła już do rąk przewodniczącej parlamentu Barbary Prammer. To ostatnia próba powstrzymania przewidzianej na dziś ratyfikacji dokumentu przez austriacką Radę Narodową.
W razie porażki organizacja rozważa złożenie skargi do trybunału konstytucyjnego i przeprowadzenie referendum na własną rękę.– Nie będzie ono prawnie wiążące, ale będzie miało dużą wartość symboliczną – mówi rzecznik Ratujmy Austrię Karl-Walter Nowak. Jego zdaniem rząd nie może dłużej ignorować woli setek tysięcy obywateli.– Nie jesteśmy przeciwnikami Unii. Uważamy jednak, że o tak ważnych sprawach powinniśmy decydować sami – twierdzi.
W piątek członkowie organizacji będą rozmawiać o tym z rzecznikiem prezydenta Heinza Fischera Brunonem Aignerem. Na razie organizują protesty. Trzy tysiące przeciwników traktatu zebrało się wczoraj w centrum Wiednia.
Referendum żąda zarówno lewica, jak i prawica. Dwa tygodnie temu prawicowe stowarzyszenie obywatelskie Nie dla Traktatu zorganizowało manifestację w centrum stolicy. Ponad pięć tysięcy osób niosło transparenty z napisem „Nie dla dyktatury Unii” i „Nie dla traktatu”. Żądały, by władze uszanowały wolę narodu. Ich zdaniem ratyfikacja dokumentu przez parlament jest wydarzeniem porównywalnym z przyłączeniem Austrii do Trzeciej Rzeszy w 1938 roku i stanowi „gwałt na narodzie austriackim”.
Także skrajna lewica sprzeciwia się ratyfikacji. Dla lewicowej Platformy na rzecz Referendum, skupiającej antyglobalistów, pacyfistów i komunistów, traktat to „uosobienie neoliberalizmu”. – Ten traktat to zwycięstwo skrajnego kapitalizmu. Twierdzenie, że służy obywatelom Unii, to kłamstwo – powiedziała „Rzeczpospolitej” Petra Ziegler z zarządu stowarzyszenia antyglobalistów ATTAC. Jej zdaniem na powstrzymanie ratyfikacji jest już jednak za późno. – Nie łudźmy się. Władzom nie zależy na uczciwej dyskusji na ten temat. Wolą ignorować wolę obywateli – uważa.