Motyw korupcji w malarstwie, historia chińskiego smoka nagradzającego nieskorumpowanych urzędników, kto walczy z łapownictwem na Sri Lance – to tylko niektóre tematy poruszane w nowym serwisie antykorupcja.edu.pl. Uruchomiło go CBA, które w niekonwencjonalny sposób chce edukować społeczeństwo w zakresie korupcji.
Z serwisu dowiadujemy się na przykład, że amerykański malarz Elihu Vedder część swojej twórczości poświęcił „skorumpowanej legislacji”. – Motyw korupcji w malarstwie to jedna z wielu mało znanych ciekawostek dotyczących tego tematu. W zakładce „Czy wiesz że…” możemy z kolei przeczytać o filozoficznym ujęciu problemu korupcji czy o antykorupcyjnych regułach w starożytnym świecie – mówi „Rz” Tomasz Frątczak, dyrektor gabinetu szefa CBA.
Meksykanie w ostatnim roku przeznaczyli na łapówki prawie 2 mld dol., a typowa rodzina meksykańska wydała na ten cel 8 proc. budżetu domowego – dowiemy się, rozwiązując zamieszczony na stronie quiz. Albo że w Sri Lance do walki z korupcją powołano Komisję ds. Badania Podejrzeń o Łapówkarstwo i Korupcję.
Otwierając zakładkę „Ciekawostki”, przeczytamy zaś, że w Bizancjum w XI wieku urzędnicy, którzy dopuścili się korupcji, byli oślepiani i kastrowani. Z kolei w Rosji Iwana Groźnego skorumpowanych urzędników karano śmiercią.
Twórcy serwisu chcą zniechęcić do korupcji, nie tylko epatując drastycznymi przykładami. Przytaczają też pozytywne historie: „W Chinach istnieje legenda o smoku Chi-lin. To stworzenie z głową smoka, tułowiem konia, pokrytym rybią łuską według legendy ukazywało się nieskorumpowanym urzędnikom, którym przynosiło siłę, energię, dobre zdrowie i bogactwo” – czytamy w serwisie.