Zdaniem Ireneusza Krzemińskiego - socjologa z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dane te potwierdzają znaną prawdę, że święta te są kwintesencją rodzinności dla Polaków, do czego pewnych analogii można doszukiwać się w kulturze amerykańskiej. "Tam za oceanem - wyjaśnia socjolog - takim rodzinnym świętem jest Dzień Dziękczynienia". Ireneusz Krzemiński uważa, że rodzinne świętowanie jest przejawem więzi duchowej łączącej Polaków.

Z rodziną, na przykład w górach, chciałoby spędzić święta 10,6 proc. rodaków, a w ciepłych krajach również z najbliższymi -10,2 proc. "Gdyby spróbować znaleźć wspólny mianownik dla tych, którzy opowiadają się za takim rozwiązaniem, to pewnie więcej młodych niż starszych chce spędzić takie "wyjazdowe" święta"- zauważa Ireneusz Krzemiński.

Jednak - zdaniem socjologa - trzeba też pamiętać, że kategorie: starsi i emeryci, podlegają w Polsce szybkiej przemianie. Osoby w zaawansowanym wieku czują się obecnie znacznie młodsze niż to było kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.

Tylko 0,6 proc. Polaków chciałoby wyjechać w okresie świąt ze znajomymi na przykład w góry, a 1,2 proc. do ciepłych krajów. "To jeszcze jeden dowód na to, że w okresie świąt najważniejsze dla Polaków są dom i rodzina" - podkreśla Ireneusz Krzemiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Instytut Badania Opinii Homo Homini przeprowadził sondaż dla Polskiego Radia telefonicznie na grupie 1088 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 proc., a poziom ufności 0,95.