Brytyjskie seriale komediowe "The Mighty Boosh" oraz "The League Of Gentlemen" nie są już dostępne w serwisach Netflix oraz NOW TV. "The League..." nie będzie także emitowany przez Sky.

Wcześniej z oferty Netfliksa i BBC zniknął też serial "Little Britain" (Mała Brytania).

W niektórych skeczach biali aktorzy występowali ucharakteryzowani na ludzi o innym niż własny kolorze skóry, co, według krytyków, jest przejawem rasizmu.

W Stanach Zjednoczonych i innych państwach w ostatnim czasie wybuchły protesty i gwałtowne zamieszki, organizowane pod hasłem Black Lives Matter (Życie czarnych ma znaczenie) i wywołane śmiercią George'a Floyda, mieszkańca Minneapolis, który zmarł po interwencji policjantów, wezwanych w związku z rzekomym użyciem fałszywego banknotu.

Jeden z funkcjonariuszy przez ponad osiem minut kolanem przyciskał szyję 46-latka do ziemi, po czym zatrzymany przestał oddychać. Policjant został aresztowany i oskarżony o morderstwo.

Po ujawnieniu nagrania z interwencji policji w sprawie Floyda, w Minneapolis i innych miastach wybuchły gwałtowne protesty. Część miała charakter pokojowy, a ich uczestnicy domagali się równego traktowania czarnoskórych przez policję i protestowali przeciw istniejącemu ich zdaniem w USA zjawisku "systemowego rasizmu"; część zamieniła się w zamieszki, w czasie których dochodziło do plądrowania i podpalania sklepów oraz aktów przemocy. W czasie zamieszek zginęło kilka osób, w tym policjanci.

Śmierć George'a Floyda wywołała też w wielu państwach dyskusję o rasizmie w filmach i serialach. Wielu celebrytów przeprosiło za swe przeszłe zachowanie na ekranie. Znani brytyjscy prezenterzy Ant i Dec wydali oświadczenie, w którym przeprosili za to, że w skeczach stanowiących część programu satyrycznego "Saturday Night Takeaway" występowali z przyciemnioną skórą.

"W przeszłych odcinkach 'Saturday Night Take Away' udawaliśmy osoby kolorowe (...). Zdajemy sobie sprawę, że było to niewłaściwe i chcemy powiedzieć, że szczerze przepraszamy wszystkich, których uraziliśmy" - czytamy w tekście opublikowanym na Twitterze. Autorzy dodali, że dziś "z pewnością" nie nakręciliby omawianych skeczy.

Odcinki, za które Ant i Dec przeprosili, zniknęły z internetowej biblioteki telewizji ITV.

Przeprosiny za "obraźliwe" parodiowanie celebrytów, w tym Michaela Jacksona, w emitowanym od 2002 r. programie "Bo' Selecta" wygłosił też angielski komik Leigh Francis.

We wtorek rozgrywający się w czasach wojny secesyjnej, nagrodzony dziewięcioma Oscarami film "Przeminęło z wiatrem" został usunięty z platformy strumieniowej HBO Max. Obraz ma wrócić do oferty nadawcy wraz z dyskusją na temat historycznego kontekstu.