Do urn poszło poniżej 30 procent wyborców. Po przeliczeniu prawie 90 procent oddanych głosów, blisko 60 procent uczestników referendum sprzeciwiło się przyjęciu nowego kodeksu rodzinnego. Najwyższą frekwencję zanotowano w stolicy.
Nowy kodeks rodzinny przyjęto w czerwcu ubiegłego roku, jednak przedstawiciele Słoweńskiej Inicjatywy Obywatelskiej na rzecz Rodziny i Praw Dzieci zebrali ponad 40 tysięcy podpisów za plebiscytem w tej sprawie.
We wrześniu ubiegłego roku referendum próbował zablokować słoweński rząd. Twierdził on, że kampania obrońców rodziny i dzieci jest niedemokratyczna i nietolerancyjna. Ostatecznie jednak słoweński trybunał konstytucyjny zezwolił na referendum.
Jego pomysłodawcy twierdzą, że ustawie sprzeciwia się 70 procent mieszkańców Słowenii. Wskazywali też, że ustawa umożliwi wprowadzenie w szkołach edukacji homoseksualnej.
W ciągu półtora roku Słoweńcy odrzucili 5 ustaw w referendach, w tym o podwyższeniu wieku emerytalnego. Doprowadziło to do kryzysu rządowego. W grudniu ubiegłego roku odbyły się przedterminowe wybory, które wygrała centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna.