Wiara rośnie przez sieć

Portal Stacja7.pl to kolejna ewangelizacyjna inicjatywa, jaka powstała w sieci. I na tym nie koniec

Publikacja: 02.12.2012 18:48

Wiara rośnie przez sieć

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

„Tuż przed adwentem ruszył pociąg do wiary z Szymonem Hołownią” – tak swój nowy portal reklamuje krakowskie wydawnictwo Znak.

– Portal nie staje do zawodów z portalami informacyjnymi czy publicystycznymi. To ma być narzędzie szeroko pojętej ewangelizacji – zapewnia Szymon Hołownia, który jest twarzą i głównym autorem nowego multimedialnego projektu. – Coraz bardziej dostrzegam, że ludzie mają dosyć wykładów z fizyki teoretycznej. Oni chcą sobie zafundować skok na bungee, poczuć, że zasady i figury, które im wtłaczano do głów, mają bardzo konkretne przełożenie na rzeczywistość.

Szefowa PR serwisu Judyta Syrek dodaje, że Stacja7.pl ma być alternatywą dla świeckich portali, które nie proponują głębszych treści. – Chcemy też pozyskać młodych publicystów, którzy pragną się wypowiadać na tematy religijne.

Na portalu co dwa tygodnie znajdą się nowe treści, w tym m.in. felietony i przegląd prasy światowej Szymona Hołowni. Wśród autorów tekstów m.in. s. Małgorzata Chmielewska, ks. Jacek Stryczek, ks. Grzegorz Strzelczyk, Robert Friedrich „Litza”, Brygida Grysiak.

– Ten portal ma dość sprecyzowanego adresata – mówi znany bloger ks. Artur Stopka. – Są to ludzie młodzi, dla których wiara jest świadomym wyborem, oraz ci, którzy czytają książki Szymona Hołowni.

Zdaniem ks. Stopki powstanie portalu z Hołownią, który jeszcze do niedawna pracował w telewizji Religia tv, pokazuje, że coraz więcej inicjatyw medialnych przechodzi do Internetu.

– Nie tylko dlatego, że jest to tańsze. Młode pokolenie najpierw sięga do Internetu, a dopiero potem do innych mediów. Dlatego w Internecie treści religijne muszą być, i są, obecne – tłumaczy ks. Stopka.

Od kilku dni działa strona boskatv.pl, która jest zapowiedzią pierwszej religijnej telewizji internetowej. Jak się dowiadujemy, tworzy ją część zespołu Religia.tv

– O nowej inicjatywie dowiedziałem się, kiedy prowadzący program „Rozmównica” zaprosił widzów do netu. Cieszę się, że ktoś się zainspirował naszymi formatami i pomysłami – mówi dyrektor Religia.tv ks. Kazimierz Sowa. Podkreśla jednocześnie, że wbrew zapowiedziom to nie koniec telewizji Religia.tv.

– Przygotowujemy się do nowego otwarcia na wiosnę – zapowiada. – Będzie ono oparte na nowych zasadach finansowania, niewykluczone, że z udziałem donacji od widzów i przyjaciół kanału – ujawnia.

Z badań wynika, że ponad 13 proc. użytkowników polskiego Internetu korzysta z witryn religijnych. Obok „starych” i największych portali, z których część przechodzi lifting, jak Opoka.org.pl, Adonai.pl, Wiara.pl, Ekai.pl, Katolik.pl, Kosciol.pl – powstają nowe, jak choćby jezuicki Deon.pl czy Areopag21.pl. I będą powstawać kolejne, gdyż – jak twierdzą specjaliści – w porównaniu z USA czy Włochami w polskim Internecie witryn religijnych jest mało i jest jeszcze wiele nisz do wypełnienia.

– Internet jest dobrym miejscem na ewangelizację – mówi Andrzej Sobczyk z internetowej księgarni religijnej Gloria24.pl, która z powodzeniem prowadzi przez Internet rekolekcje. – Ewangelia zaszczepiona poprzez nowe media działa w życiu realnym człowieka.

Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?