Lasy Państwowe zbadały jaka jest świadomość Polaków o lasach i nasz stosunek do kwestii związanych z przyrodą. Podobne badanie wykonano siedem lat temu. Wówczas tylko 16 procent badanych zadeklarowało, że nie chodzi do lasu, teraz aż 29 proc. udzieliło takiej odpowiedzi. 49 proc. Polaków bywa w lesie okazjonalnie a tylko 21 proc. - często, z czego codziennie lub prawie codziennie tylko 5 proc.

Okazuje się, że choć polskich lasów wciąż przybywa, Polacy mają przeciwne zdanie: w badaniu wykonanym przez PBS na zlecenie Lasów Państwowych aż 53 procent pytanych uznało, że lesistość kraju zmniejsza się. Tylko 19 proc. wskazało, że lasów przybywa a 22 proc. stwierdziło, że wciąż jest ich tyle samo. - Prawdopodobnie ludzie sugerują się informacjami o wycinaniu lasów np. w Amazonii i przekładają to na polskie podwórko - komentuje Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. Tymczasem jak wynika z Krajowego Programu Zwiększania Lesistości w 2011 r., dokumentu który w ubiegłym tygodniu przedstawił w Sejmie wiceminister środowiska Janusz Zaleski, powierzchnia leśna w Polsce systematycznie rośnie. Na koniec 2011 r. wynosiła 9,1 tys. ha. Wskutek gospodarki leśnej, która od lat jest nastawiona m.in. na wymianę drzewostanów, z drzew iglastych na drzewa liściaste, przybywa tych ostatnich. Drzewostany liściaste, bardziej odpowiednie do podłoża w wielu miejscach w Polsce, stanowią prawie 30 proc. wszystkich lasów i jest ich o 5 proc. więcej niż było tuż po wojnie.

Rośnie również przeciętny wiek drzewostanów, zwiększają się zasoby drewna do wycinki. Lasy Państwowe pozyskują rocznie ok. 35-36 mln m. sześc. drewna i co roku zwiększają to pozyskanie o ok. milion metrów sześc. Stanowi to jednak wciąż około 40 proc. rocznego przyrostu. Dlatego pojawiają się głosy, że należałoby to pozyskanie zwiększyć i odbyłoby się to bez szkody dla środowiska a z korzyścią dla biznesu, który zaopatruje się w drewno w Lasach Państwowych. W lasach wciąż żyje 31 gatunków zwierząt łownych i populacje większości z nich również rosną.

O tym, że lasy są w Polsce ogólnodostępne wie aż 92 proc. pytanych. Tylko 5 proc. ma przeciwne zdanie a 3 proc. nie ma opinii na ten temat. To ciekawe wyniki, bo oznaczają, że spadł odsetek osób przekonanych o tym, że każdy ma prawo wstępu do polskich lasów. Jeszcze siedem lat temu, podczas poprzedniego badania 96 proc. respondentów uważało, że lasy są ogólnodostępne.

Zdecydowana większość badanych uważa, że leśnicy dobrze chronią przyrodę: 25 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak" a 50 proc. - odpowiedź "tak".