Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini.

Totalizator Sportowy, który od 2008 roku jest zarządcą terenu Wyścigów Konnych na Służewcu, ma ambitne plany związane z rozwojem tej przestrzeni. Planuje utworzenie w tym miejscu m.in. obiektu wielofunkcyjnego (m.in. o charakterze wystawienniczo-kongresowym), biurowca, cztero- i dwugwiazdkowego hotelu, obiektów gastronomicznych i usługowych, a nawet wieży widokowej czy klubu jazdy konnej. Jak zapowiadają przedstawiciele spółki, obiekty, które staną w tym miejscu, mają być najwyższej klasy.

Założenie jest takie: zewnętrzni partnerzy, którzy wybudują obiekty, będą czerpać z nich zyski na mocy umowy poddzierżawy. Po ustaniu umowy teren wraz z nowymi budynkami wróci do właściciela, czyli Skarbu Państwa.

Teraz rewitalizacja

Jednak funkcja wyścigowa jako główna tego terenu będzie zachowana. Teraz Totalizator Sportowy koncentruje się na rewitalizacji znajdujących się tam obiektów związanych z funkcją wyścigową. Modernizowane są budynki z dwudziestolecia międzywojennego.

W tym roku zostanie wyremontowana Trybuna II. Tym samym Tor Służewiecki będzie spełniał międzynarodowe warunki toru klasy A.

Inwestycje na Służewcu przyczynią się do rozwoju dzielnicy, powstaną też nowe  miejsca pracy

Z badań przeprowadzonych przez Homo Homini wynika, że zdecydowana większość warszawiaków zgadza się z planami związanymi z rewitalizacją tego terenu i stworzeniem w tym miejscu centrum sportowo-rekreacyjno-widowiskowego dostępnego dla mieszkańców cały tydzień.

Miejsca, gdzie można uprawiać sport, ale także które dysponuje zapleczem gastronomiczno-usługowo- rozrywkowym, otwartego nie tylko na miłośników koni. Za takim poszerzeniem funkcji obiektu optuje aż 68 proc. badanych, z taką koncepcją nie zgadza się zaledwie 14 proc.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Mieszkańcy Warszawy akceptują też plany związane z wyremontowaniem i unowocześnieniem infrastruktury.

Chodzi o postawienie w tym miejscu między innymi nowych obiektów sportowych, pasażu gastronomiczno-rozrywkowego, hotelu czy alejek spacerowych i rowerowych. Tak uważa 62 proc. badanych, koncepcja taka budzi opory tylko u 17 proc. respondentów.

W przyszłości nowoczesne centrum

Co najczęściej mieszkańcy stolicy widzieliby na terenie Wyścigów Konnych? Przede wszystkim nowoczesne place zabaw dla dzieci (tak uważa 13 proc.), baseny (11 proc.), otwarty teren spacerowy (10 proc.), centrum sportowo-rekreacyjne (6 proc.), szkoły jeździeckie (5 proc.), centrum gastronomiczne (5 proc.) oraz ścieżki rowerowe (4 proc.).

Zaledwie 5 procent ankietowanych uważa, że nic w tym miejscu nie musi się zmieniać, a tor wyścigów konnych powinien pozostać w niezmienionej formie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że co trzeci ankietowany nie wie, jak w przyszłości powinien wyglądać ten teren. Aż 80 procent mieszkańców sąsiadujących z tym terenem opowiada się za tym, aby powstało tam miejsce rozrywki dla dzieci, za to mieszkańcy Ursynowa optują głównie za wybudowaniem basenów  (16 proc.), z kolei mieszkańcy dzielnicy Mokotów opowiedzieli się bardziej za zbudowaniem tam kortów tenisowych (10 proc.).

Większość badanych nie zgadza się jednak na to, aby znajdowała się tam zabudowa mieszkaniowa. Przeciwnych takiej koncepcji jest aż 84 proc. ankietowanych, z taką możliwością zgadza się zaledwie 4 proc. warszawiaków.

Zdecydowana większość (68 proc.) badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że teren Wyścigów Konnych na Służewcu powinno się w szerszym zakresie udostępnić mieszkańcom, także w innych celach związanych ze sportem i rekreacją niż tylko wyścigi konne.

Służewiec potrzebuje zmian

Pewne jest jedno, że zmiany w tym rejonie są potrzebne. Aż 91 proc. badanych uważa, że miastu potrzebny jest teren rekreacyjny, na którym będzie można aktywnie i bezpiecznie spędzać czas z rodziną.

To jeszcze nie wszystko. Większość warszawiaków ?(58 proc.) uważa, że poprawa infrastruktury na terenie torów zachęci ich do skorzystania z oferty przygotowanej przez zarządcę Toru Wyścigów Konnych.

Mieszkańcy stolicy nie mają wątpliwości, że inwestycje na tym terenie przyczynią się do rozwoju dzielnicy, spowodują, że zostaną stworzone dodatkowe miejsca pracy. Konsekwencją tego będzie wyższa liczba odwiedzających nowocześnie zaaranżowane centrum sportowo-rekreacyjne.

Warszawiacy interesują się tym, jakie są plany dotyczące tego obiektu. Większość z nich (54 proc.) odwiedziło kiedyś służewiecki tor.

Badania zostały przeprowadzone przez IBRiS Homo Homini na próbie 800 osób w dniach 13 – 20.12. 2013 r. wśród mieszkańców wszystkich dzielnic Warszawy.