Polacy nie przestraszyli się Rosji

Większość z nas nie wierzy w wybuch wojny, ale gdyby tak się stało, jesteśmy gotowi do obrony kraju.

Aktualizacja: 28.10.2014 15:35 Publikacja: 28.10.2014 01:00

Polacy nie przestraszyli się Rosji

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska MS Magda Starowieyska

Znacząca część społeczeństwa jest zdecydowana uczestniczyć w różnej formie w obronie niepodległości Polski, i to mimo że nisko ocenia stan armii – wynika z badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.

Co trzeci badany uważa, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat może dojść do wybuchu wojny z udziałem Polski lub na terytorium kraju (37 proc.).

Aż 70 proc. jest zdania, że Polska nie jest przygotowana do obrony granic, a 63 proc. negatywnie ocenia zdolność bojową armii. Zdecydowana większość uważa, że nie jesteśmy w stanie bronić się samodzielnie zbyt długo. Ponad połowa wskazuje, że możemy to robić zaledwie miesiąc, a kolejne 21 proc., że około trzech miesięcy.

Niemal połowa ankietowanych jest gotowa wstąpić do oddziałów obrony terytorialnej

– Polakom brakuje wiedzy na temat armii oraz tego, jakim sprzętem ona dysponuje. I nie pomagają w tym nawet organizowane okazyjnie przez wojsko defilady – uważa dr Tomasz Baran z Domu Badawczego Maison, autor badań.

– Mimo to jesteśmy gotowi bronić Polski. Wyniki badań świadczą, że polskie społeczeństwo ma bardzo wysokie morale – dodaje dr Baran. Jego zdaniem zagrożenie związane z sytuacją na Ukrainie mogło zwiększyć poczucie lęku lub wzmocnić postawy zaporowe. – Z naszych badań wynika, że Polacy nie przestraszyli się tej sytuacji, wręcz przeciwnie, są gotowi stawić opór potencjalnemu okupantowi. Tylko 10 proc. przyznaje, że stchórzy i wyjedzie z kraju – dodaje autor badań.

Ponad 70 proc. badanych jest przekonanych, że w razie wojny cywile, niezależnie od działań wojska, powinni aktywnie włączyć się do obrony i wspierać działania wojenne. Niemal połowa ankietowanych deklaruje chęć wstąpienia na ochotnika do formacji obrony terytorialnej i odbywania szkoleń. – To dlatego, że wojsko postrzegane jest jako zdolne do działań ekspedycyjnych, a nie do obrony terytorium kraju. Stąd duże zainteresowanie organizacjami, które chcą tworzyć Armię Krajową – uważa Grzegorz Matyjasik, prezes stowarzyszenia Obrona Narodowa.

Prof. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej, przypomina, że właśnie trwają prace nad stworzeniem podstaw obrony terytorialnej w Polsce. Z koncepcji zespołu, którym w Akademii Obrony Narodowej kierował gen. Pacek, wynika, że gruntownie mają zostać zreformowane Narodowe Siły Rezerwowe. Eksperci chcą, aby przy szkołach wojskowych i ośrodkach szkoleniowych tworzono zwarte terytorialne oddziały NSR/AK. Mogłyby one liczyć ?10 tys. rezerwistów.

W północnej i wschodniej Polsce miałyby one wchodzić w skład wojsk operacyjnych. W razie wojny żołnierze NSR/AK mieliby chronić obiekty strategiczne, a także prowadzić działania partyzanckie. W czasie pokoju zaś brać udział w likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych.

Z kolei wicepremier Tomasz Siemoniak zapowiedział, że wzmocnione zostaną jednostki wojskowe na wschodzie Polski. W rozmowie z agencją AP stwierdził, że żołnierze są tam potrzebni z powodu konfliktu na Ukrainie. Do 2017 r. co najmniej trzy bazy z obecnych ?30 proc. skompletowania będą uzupełnione do prawie 90 proc.

Społeczeństwo
Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Zachęcił ich kredyt 2 procent
Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne