Turecka agencja Anadolu powołała się na oświadczenie islamskiego funduszu powierniczego (waqf), który administruje Wzgórzem Świątynnym w okupowanej Jerozolimie Wschodniej zgodnie z dwustronnym układem pokojowym z Izraelem z 1994 r.
Żydowscy osadnicy weszli na teren meczetu Al-Aksa
Według tego źródła, ok. 1600 Żydów pod eskortą izraelskiej policji weszło na dziedziniec meczetu Al-Aksa. W tekście czytamy, że Izraelczycy wkroczyli grupami i nieśli flagi Izraela. Z relacji wynika, że izraelskie grupy ekstremistyczne wzywały do wejścia na teren Al-Aksa z uwagi na święto Tisza be Aw, upamiętniające rocznicę zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Anadolu podało, że podczas żydowskich dni religijnych i świąt "liczba nalotów na meczet Al-Aksa znacząco rośnie". Do podobnego zdarzenia doszło w kwietniu podczas święta Paschy.
Czytaj więcej
W wyniku izraelskiego ataku na budynek szkoły w Strefie Gazy, w której miał znajdować się "punkt dowodzenia Hamasu”, zginęło co najmniej sto osób. Izrael zaznacza, że wojsko podjęło wszelkie kroki w celu zminimalizowania liczby ofiar wśród ludności cywilnej.
Agencja Anadolu poinformowała teraz, że na teren Al-Aksa wszedł Itamar Ben Gwir, lider skrajnie prawicowej partii Żydowska Siła i minister bezpieczeństwa Izraela. Później również izraelski portal "The Jerusalem Post" przekazał, że Ben Gwir oraz inny prominentny polityk, Icchak Wasserlauf, udał się na Wzgórze Świątynne.