Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 11:15 Publikacja: 22.07.2024 04:30
Najwięcej praw jazdy na polskie wymienili Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie
Foto: Adobestock
Od 17 czerwca każdy kierowca trudniący się przewozem osób taksówką musi posiadać polskie prawo jazdy – za jego brak grozi 2 tys. zł grzywny. Wymóg spowodował gigantyczne kolejki w wydziałach komunikacji – w tym roku prawo jazdy na polskie tylko w czterech największych miastach wymieniło kilkadziesiąt tysięcy obcokrajowców – wynika z danych Warszawy, Katowic, Wrocławia i Krakowa przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”.
W stolicy w ciągu sześciu miesięcy tego roku wymieniono ich więcej niż w całym ubiegłym roku: w W 2023 r. było to 7506 zagranicznych praw jazdy, w tym roku – już 8535. We Wrocławiu na polskie wymieniono 11 400 zagranicznych praw jazdy, (w tym 9542 z nich to dokumenty ukraińskie) a w Katowicach było ich 1644 (dane do 10 czerwca, z czego 1360 ukraińskich, 50 – kazachskich i 47 – białoruskich). W Krakowie do czerwca zarejestrowano 8646 wniosków o wymianę zagranicznych praw jazdy (najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Rosji), z czego wydano blisko 2 tys. numerów PKK (profil kandydata na kierowcę – to cudzoziemcy, którzy muszą w Polsce przejść kurs prawa jazdy ukończony egzaminem WORD). „Dużo wniosków o wymianę składają również obywatele Azerbejdżanu, Turcji, Uzbekistanu oraz Indii” – podkreśla Patrycja Piekoszewska z krakowskiego magistratu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Biuro Marketingu Miasta ogłosiło konkurs na realizację filmu promocyjnego „Chopin we współczesnej Warszawie”. Je...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Skandal podczas festiwalu Eurofolk w Zamościu. Artyści z różnych krajów świata byli publicznie obrażani. W ich s...
Niż genueński, który od kilku dni wywołuje intensywne opady deszczu w Polsce, kierować ma się w najbliższym czas...
W Zamościu pod adresem wykonawców folkowego festiwalu popłynęły pogróżki, wzywano Straż Miejską. W Gorzowie Wiel...
W związku z trudną sytuacją pogodową w niektórych częściach Polski, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas