Obecnie w Polsce czynne prawo wyborcze mają osoby, które ukończyły 18 lat. Bierne prawo wyborcze — czyli „prawo do bycia wybieranym” - jest zróżnicowane i zależy od rodzaju wyborów, o których jest mowa.
Czynne prawo wyborcze: Jakie progi obowiązują w Polsce w poszczególnych wyborach?
Najniższy próg obowiązuje w wyborach do rad gminy, powiatu lub sejmiku wojewódzkiego — tu bierne prawo wyborcze uzyskuje się w tym samym momencie, w którym uzyskuje się czynne prawo — czyli po ukończeniu 18 lat. W wyborach do Sejmu i wyborach do Parlamentu Europejskiego bierne prawo wyborcze uzyskuje się po ukończeniu 21 lat.
Wyższy próg obowiązuje w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta — w tym przypadku trzeba mieć ukończone 25 lat. Z kolei 30 lat musi mieć ukończone kandydat na senatora. W wyborach prezydenckich próg biernego prawa wyborczego jest najwyższy — i wynosi 35 lat.
Prawo wyborcze na świecie: Gdzie 16-latkowie mają prawo wyborcze?
W ostatnich latach pojawiają się postulaty, by wiek czynnego prawa wyborczego obniżyć do 16 lat. Taką rekomendację zawierały wnioski z przeglądu prawa wyborczego zleconego przez rząd Jacindy Ardern, byłej premier Nowej Zelandii. W raporcie z dwuletnich prac panelu zajmującego się tą sprawą czytamy, że 16-latkowie mogą podejmować równie świadome decyzje jak osoby, które mają 18 lat. Jednak rząd Christophera Luxona, który przejął władzę po wyborach w 2023 roku, odrzucił ten postulat.
Czytaj więcej
Szkocka Partia Narodowa chce, by Izba Gmin rozszerzyła prawo wyborcze przyznając prawo do głosowa...