Zorza polarna nad Polską. Jest szansa, że będzie można ją zobaczyć

Ci, którzy w maju przegapili szansę na zobaczenie zorzy polarnej, w czerwcu mogą mieć okazję, by nadrobić zaległości – intensywna aktywność słoneczna w ostatnich dniach zwiększa bowiem szanse na pojawienie się zorzy nad Polską. Kiedy i gdzie możemy spodziewać się zorzy polarnej?

Publikacja: 04.06.2024 13:04

Zorza polarna w Polsce. Dębki

Zorza polarna w Polsce. Dębki

Foto: Fotorzepa/Ada Michalak

Zorza polarna – niezwykłe zjawisko, kojarzone zwykle z daleką północą – pojawiała się w ostatnim czasie także na polskim niebie. Wygląda na to, że już wkrótce będzie szansa na to, by zobaczyć to niesamowite zjawisko ponownie. 

Zorza polarna w Polsce. Gdzie i kiedy się jej spodziewać w czerwcu?

W maju mieliśmy do czynienia z wyjątkowo silnym rozbłyskiem słonecznym, który spowodował, że nad Polską pojawiła się zorza polarna. Zjawisko przyciągnęło uwagę zarówno miłośników astronomii, jak i przypadkowych obserwatorów. Internauci bardzo chętnie dzielili się fotografiami tego zjawiska w sieci. 

Ci, którzy przegapili szansę na zobaczenie zorzy polarnej, już wkrótce mogą mieć okazję, by nadrobić zaległości – intensywna aktywność słoneczna w ostatnich dniach zwiększa bowiem szanse na pojawienie się zorzy nad Polską. Stać się ma to już we wtorek 4 czerwca. Zjawisko nie będzie prawdopodobnie tak spektakularne jak w maju, ale na niebie wciąż prawdopodobnie będzie je widać. 

„Wczoraj starałem się podejść do tematu w bardzo wyważony sposób, no ale obszar AR3697 zdaje się mieć to wszystko w nosie. No więc w ciągu 24 godzin wygenerował trzy rozbłyski klasy X. Dwa z nich były bardzo krótkie, ale następująca po trzecim dłuuuuga M-ka wygenerowała ładne, asymetryczne full halo CME prawie prosto w stronę Ziemi” – podkreślił 2 czerwca we wpisie opublikowanym na Facebooku Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i właściciel profilu Z głową w gwiazdach. „To pozwala przypuszczać, że we wtorek możemy spodziewać się całkiem przyzwoitych warunków do obserwacji zorzy polarnej z terenu Polski. Uprzedzam: to wciąż nie będzie zorza tak silna jak 10 maja, ale bez trudu powinniśmy dostrzec filary światła nad północnym horyzontem. Wstępne prognozy mówią o burzy magnetycznej G3, a prognozy pogody (ziemskiej) dla Polski są całkiem przyzwoite. Dlatego już teraz zaplanujcie sobie wolne we wtorkowy wieczór” – czytamy. 

Jak sprawdzić, czy będzie widać zorzę polarną?

Ci, którzy nie chcą przegapić zorzy polarnej i pragną być na bieżąco z informacjami o jej ewentualnym pojawieniu się, powinni śledzić strony internetowe oraz profile na mediach społecznościowych, które poświęcone są astronomii. Jednym z nich jest profil o nazwie Z głową w gwiazdach na Facebooku. 

By dowiedzieć się, czy zorza jest widoczna, warto także ściągnąć specjalne aplikacje mobilne, które powiadamiają o zwiększonej aktywności słonecznej i potencjalnej możliwości zobaczenia zorzy.

Zorza polarna to obserwowane w górnej atmosferze zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym. Zorza polarna powstaje, kiedy naładowane cząstki ze Słońca zderzają się z ziemską atmosferą. Mimo że zorzę kojarzy się przede wszystkim z obszarami polarnymi, silna aktywność słoneczna sprawia, że zjawisko to widoczne jest także na niższych szerokościach geograficznych – także w Polsce.

Zorza polarna – niezwykłe zjawisko, kojarzone zwykle z daleką północą – pojawiała się w ostatnim czasie także na polskim niebie. Wygląda na to, że już wkrótce będzie szansa na to, by zobaczyć to niesamowite zjawisko ponownie. 

Zorza polarna w Polsce. Gdzie i kiedy się jej spodziewać w czerwcu?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Jacek Bartosiak stracił stopień doktora? „Będę się odwoływał i walczył do końca”
Społeczeństwo
Sondaż: Ponad połowa Polaków chce dalszego wspierania Ukrainy. W tym wyborcy Konfederacji
Społeczeństwo
Niezwykłe zdjęcie zorzy wyróżnione przez NASA. Wykonał je Polak
Społeczeństwo
IMGW: Polska w zasięgu chłodnego powietrza. Burze, chmury i ulewy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Społeczeństwo
W Polsce kwitnie już barszcz Sosnowskiego. Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę?
Społeczeństwo
Sondaż: Która telewizja informacyjna w Polsce jest najbardziej obiektywna?