Sondaż: Czy Polska powinna wysłać żołnierzy na Ukrainę? Jednoznaczna opinia Polaków

"Czy Polska powinna wysłać żołnierzy z naszego kraju na Ukrainę?" - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 01.06.2024 06:00

Szkolenie ukraińskich żołnierzy

Szkolenie ukraińskich żołnierzy

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Przed kilkoma dniami „Der Spiegel” napisał, że kraje bałtyckie i Polska są gotowe wysłać żołnierzy na Ukrainę, ponieważ nie chcą czekać, by żołnierze rosyjscy pojawili się na ich graniach po ewentualnym załamaniu się ukraińskiego frontu. Informacje te zdementował jednak polski resort obrony.

Czy na Ukrainie pojawią się francuscy instruktorzy wojskowi?

Jednak Radosław Sikorski, szef MSZ, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, „El Pais” i „La Reppublicą” w kontekście wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę stwierdził, że Polska „nie powinna wykluczać żadnej opcji” i to Władimir Putin „powinien zgadywać co zrobimy”.

Po raz pierwszy o możliwości wysłania wojsk państw NATO na Ukrainę powiedział w tym roku prezydent Francji, Emmanuel Macron, po spotkaniu przywódców państw Zachodu w Paryżu. Macron mówił wówczas, że wśród zachodnich sojuszników Ukrainy nie ma konsensusu w tej sprawie, a minister obrony Francji precyzował, że ewentualne pojawienie się na Ukrainie francuskich żołnierzy nie oznaczałoby, że będą oni pełnić tam misje bojowe — jak tłumaczył chodziłoby np. o szkolenie ukraińskiej armii lub pomoc ukraińskiej armii w rozminowaniu, tak aby odciążyć ukraińskich żołnierzy, którzy mogliby w takim przypadku trafić na front.

Czytaj więcej

Francja może wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę? Rozmowy jeszcze trwają

Gen. Ołeksandr Syrski stwierdził w tym tygodniu, że Ukraina porozumiała się z Francją w sprawie wysłania nad Dniepr francuskich instruktorów wojskowych. Ministerstwo Obrony Ukrainy sprostowało jednak jego słowa podając, że rozmowy na ten temat jeszcze się toczą.

Rosja wielokrotnie groziła, że pojawienie się zachodnich żołnierzy na Ukrainie groziłoby eskalacją i potencjalnym bezpośrednim konfliktem zbrojnym między Rosją a NATO.

Sondaż: 73 proc. badanych w wieku do 24 lat nie chce wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy — ich zdaniem — Polska powinna wysłać żołnierzy na Ukrainę.

„Tak” odpowiedziało 9 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 71 proc. respondentów.

20 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Respondenci w wieku do 24 lat najczęściej (73%) wskazują, że Polska nie powinna wysyłać żołnierzy z naszego kraju na Ukrainę. Taką opinię wyraża ponadto trzy czwarte badanych posiadających wykształcenie średnie oraz taki sam odsetek respondentów z dochodem między 5001 a 7000 zł netto. Więcej niż siedem na dziesięć osób (73%) mieszkających na wsi nie popiera pomysłu wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research. 

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28-29 maja 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Przed kilkoma dniami „Der Spiegel” napisał, że kraje bałtyckie i Polska są gotowe wysłać żołnierzy na Ukrainę, ponieważ nie chcą czekać, by żołnierze rosyjscy pojawili się na ich graniach po ewentualnym załamaniu się ukraińskiego frontu. Informacje te zdementował jednak polski resort obrony.

Czy na Ukrainie pojawią się francuscy instruktorzy wojskowi?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Jacek Bartosiak stracił stopień doktora? „Będę się odwoływał i walczył do końca”
Społeczeństwo
Sondaż: Ponad połowa Polaków chce dalszego wspierania Ukrainy. W tym wyborcy Konfederacji
Społeczeństwo
Niezwykłe zdjęcie zorzy wyróżnione przez NASA. Wykonał je Polak
Społeczeństwo
IMGW: Polska w zasięgu chłodnego powietrza. Burze, chmury i ulewy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Społeczeństwo
W Polsce kwitnie już barszcz Sosnowskiego. Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę?
Społeczeństwo
Sondaż: Która telewizja informacyjna w Polsce jest najbardziej obiektywna?