Co jest potrzebne do zwycięstwa z Rosją? Ukraiński sondaż nie pozostawia złudzeń

Zwiększenie zbrojeń, przezwyciężenie korupcji i spójność społeczna – to według mieszkańców Ukrainy niezbędne warunki zwycięstwa w wojnie z Federacją Rosyjską. Ankietowani zostali też zapytani o powrót generała Załużnego.

Publikacja: 19.02.2024 20:52

Trzecie miejsce w wynikach badania zajmują postulaty jedności i spójności społeczeństwa ukraińskiego

Trzecie miejsce w wynikach badania zajmują postulaty jedności i spójności społeczeństwa ukraińskiego

Foto: WOLFGANG RATTAY / POOL / AFP

Badanie opinii przeprowadziła Grupa Socjologiczna Rating. „Respondenci zostali poproszeni o podanie trzech rzeczy, które są niezbędne do zwycięstwa Ukrainy. Najczęstsze odpowiedzi dotyczyły zwiększenia uzbrojenia (46%). Wskazano też sprawy zwiększenia wolumenu broni w ogóle i dostaw od partnerów, produkcji własnej broni, dostarczania amunicji i nowoczesnej broni, samolotów, dronów, ciężkiego sprzętu (np. czołgów) itp. Na drugim miejscu pod względem częstotliwości znalazła się potrzeba walki z korupcją (34 proc.) – na tę alternatywę częściej wskazywali ci, którzy nie są zbyt pewni zwycięstwa” – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 726

Trzecie miejsce w wynikach badania (ok. 20%) zajmują postulaty: jedności i spójności społeczeństwa ukraińskiego, konieczność zmiany władzy (zazwyczaj respondenci wskazywali na ponowne uruchomienie kierownictwa politycznego w ogóle lub wymieniali konkretne organy: potrzebę powołania nowej Rady Najwyższej, nowych posłów, prezydenta itp.); pomoc partnerów dla całej Ukrainy oraz mobilizacji i powiększenia armii.

Odpowiedzi zależne od wiary w zwycięstwo

Około 14% za ważny czynnik uznało także cierpliwość i wiarę w zwycięstwo społeczeństwa. 6-9% opowiadało się za pieniędzmi dla armii, rozwojem gospodarki i jej transferem na rzecz linii wojskowych, a także aktywnością obywatelską i wsparciem Sił Zbrojnych ważnych dla zwycięstwa. Rzadziej (ok. 3%) mówiono o silnym dowodzeniu wojskowym, negocjacjach, powrocie Walerego Załużnego, dialogu władzy ze społeczeństwem. Pojedynczo (do 2%) wymieniano także walkę ze zdrajcami, sprawiedliwość społeczną i rozwój stosunków międzynarodowych.

3 proc.

ankietowanych mówiło

o silnym dowodzeniu wojskowym, negocjacjach i powrocie Walerego Załużnego

„Istnieje różnica w odpowiedziach w zależności od wiary danej osoby w zwycięstwo. Przykładowo ci, którzy są pewni zwycięstwa, niemal dwukrotnie częściej mówią o konieczności zwiększenia dostaw broni, a także o potrzebie jedności i spójności społeczeństwa. Z drugiej strony ci, którzy nie są pewni zwycięstwa, częściej wskazują na potrzebę przezwyciężenia korupcji i zmiany rządu” – zauważają socjologowie.

Z badania wynika, że większość Ukraińców uważa za mało prawdopodobne zajęcie przez Rosję nowych terytoriów (64%). Ponad połowa nie wierzy także w masowe zamieszki/protesty (53%). Podobnie ponad połowa uważa utworzenie dyktatury wojskowej za mało prawdopodobne. Jednocześnie odnośnie ryzyka ustanowienia dyktatury obecnego rządu respondenci wypowiadali się nieco gorzej: 46% uważa taki scenariusz za mało prawdopodobny, 20% ma wątpliwości, a 24% uważa, że ​jest to możliwe.

Obawa przed kryzysem gospodarczym i politycznym

Za bardziej prawdopodobne zagrożenie Ukraińcy uważają pogłębienie się kryzysu gospodarczego (48%) i politycznego (45%). Kolejne 35% wątpi, czy jest to możliwe, a aż 20% uważa, że kryzysu nie będzie.

Czytaj więcej

Krzysztof A. Kowalczyk: Nie przespać szansy w Ukrainie

Respondenci pewni zwycięstwa Ukrainy na ogół z większym optymizmem patrzą na inne wydarzenia: np. nie uważają zajęcia nowych terytoriów przez Rosję za możliwy scenariusz, mniej wierzą w możliwość ustanowienia dyktatury, kryzysu.

Młodsze pokolenia mają nieco bardziej pesymistyczną ocenę zagrożeń niż starsze. Na przykład w grupie wiekowej 18–35 lat 32% uważa, że ​​masowe zamieszki i protesty są prawdopodobne, chociaż w grupie wiekowej 51+ uważa tak tylko 16% osób. Młodsi respondenci częsciej uważają, że bardziej prawdopodobne jest zajęcie nowych terytoriów i początek kryzysów.

32 proc.

respondentów w grupie wiekowej 18–35 lat

uważa, że ​​masowe zamieszki i protesty są prawdopodobne

Badanie przeprowadzono 10 i 11 lutego w ramach 26. fali Monitoringu, która rozpoczęła się i trwa od trzeciego dnia rosyjskiej inwazji. Ankietowani są mieszkańcy Ukrainy w wieku 18 lat i więcej we wszystkich regionach, z wyjątkiem czasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu, a także terytoriów, na których w momencie badania nie było ukraińskiego połączenia mobilnego.

Społeczeństwo
Dubaj pod wodą. "Spadło tyle deszczu, ile pada przez cały rok"
Społeczeństwo
Kruszeje optymizm nad Dnieprem. Jak Ukraińcy widzą koniec wojny?
Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA
Społeczeństwo
5 milionów osób o krok od śmierci głodowej. Kryzys humanitarny w Sudanie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi