Chiny: Pisarz z australijskim obywatelstwem skazany na śmierć. "MSZ przerażone"

Posiadający australijskie obywatelstwo pisarz i bloger Yang Hengjun został skazany w Chinach na karę śmierci w zawieszeniu za rzekome szpiegostwo - informuje agencja Reutera. Mężczyzna spędził wcześniej pięć lat w areszcie.

Publikacja: 05.02.2024 11:02

Budynek sądu, w którym pisarz i bloger Yang Hengjun został skazany w Chinach na karę śmierci w zawie

Budynek sądu, w którym pisarz i bloger Yang Hengjun został skazany w Chinach na karę śmierci w zawieszeniu za rzekome szpiegostwo.

Foto: AFP

W związku z wyrokiem do MSZ w Canberze wezwano chińskiego ambasadora. Jak przyznała podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Penny Wong, „australijski rząd jest przerażony tą decyzją”. Zaznaczyła także, że wyrok to wstrząs dla Yanga Hengjuna oraz jego rodziny, a także dla "wszystkich, którzy go wspierali”. Wong oczekuje, że ambasador Chin Xiao Qian "w najostrzejszych słowach" zaprotestuje przeciwko wyrokowi. 

Jak pisze brytyjski dziennik „The Guardian”, rodzina Yanga „była zszokowana i zdruzgotana decyzją sądu”.

Czytaj więcej

Chiny: Za pielgrzymkę do Mekki został skazany na karę śmierci

Pisarz i bloger Yang Hengjun skazany w Chinach na karę śmierci w zawieszeniu

Yanga Hengjuna, prodemokratycznego blogera i pisarza, zatrzymano w Kantonie w styczniu 2019 roku. Proces mężczyzny odbył się za zamkniętymi drzwiami w maju 2021 roku – władze chińskie oskarżyły go o szpiegostwo, mimo że nie ujawniły na rzecz jakiego państwa miał rzekomo szpiegować. 

Ogłoszenie wyroku wielokrotnie przekładano. Dopiero teraz posiadający australijskie obywatelstwo pisarz i bloger został skazany na karę śmierci. Agencja Reutera zauważa, że wyrok śmierci w zawieszeniu zwykle jest zmieniany po pewnym czasie na karę dożywotniego więzienia.

Yang zaprzecza i nie przyznaje się do winy.

Władze Australii wielokrotnie apelowały o uwolnienie pisarza. W odpowiedzi Pekin podkreślał, że Canberra powinna „respektować suwerenność Chin i się nie wtrącać”. 

Urodzony w Chinach Yang był w przeszłości dyplomatą ChRL. Mężczyzna otrzymał później obywatelstwo australijskie i rozpoczął karierę jako autor powieści szpiegowskich. Prowadził także bloga, na którym komentował wydarzenia polityczne. Mężczyzna był aktywny również w chińskich sieciach społecznościowych, gdzie opowiadał się za demokracją.

Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę